Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Łódź: Bilety zdrożeją 1 października

Dalej Wstecz
Data publikacji:
08-09-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Łódź: Bilety zdrożeją 1 października
fot. UMŁ
Zgodnie z zapowiedziami łódzcy radni podczas nadzwyczajnej sesji przegłosowali podwyżkę cen biletów. Poruszanie się po mieście przy pomocy MPK stanie się droższe o średnio 10%. Władze miasta tłumaczą ten krok koniecznością znalezienia środków na podwyżki dla prowadzących.

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, zarządowi MPK Łódź udało się zażegnać groźbę strajku kierowców i motorniczych, domagających się podwyżki wynagrodzeń. Postulaty płacowe związkowców zostały spełnione: pracownicy spółki dostaną podwyżkę stawki godzinowej o 2 zł, a miesięcznej – o 340 zł, z wyrównaniem od 1 września. Koszty zostaną jednak przerzucone na pasażerów.

Zgodnie z zapowiedziami ceny poszczególnych rodzajów biletów wzrosną o ok. 10%. Normalny bilet 20-minutowy (którego czas ważności, ze względu na trwające inwestycje, powodujące wyłączenie z ruchu wielu ważnych odcinków sieci i wydłużenie czasu przejazdu, tymczasowo wydłużono do 40 minut) będzie więc od początku przyszłego miesiąca kosztował 4,40 zł, a 40-minutowy (ważny przez 60 minut) – 5,60 zł. Za bilet jednodniowy będzie trzeba zapłacić 18 zł, a za miesięczny imienny na wszystkie linie – 168 zł.

Według prezesa MPK Zbigniewa Papierskiego jedynymi sposobami znalezienia pieniędzy na podwyżkę pensji są zwiększenie cen biletów lub ograniczenie liczby kursów. W podobny sposób przedstawiają problem władze Łodzi. – Z powodu rosnących kosztów paliwa i prądu w MPK Łódź już teraz brakuje 30 mln zł. Aby spełnić płacowe oczekiwania pracowników potrzeba kolejnych 20 mln zł rocznie. Podwyżki wynagrodzeń można sfinansować jedynie podwyżkami cen biletów – czytamy w oficjalnej miejskiej gazecie „Łódź.PL”.

Nie ma natomiast wzmianki o planach zwiększania efektywności MPK i całego systemu komunikacji miejskiej (z wyjątkiem poszerzania sieci przystanków na żądanie, której jednym z efektów jest zmniejszenie zużycia paliwa w autobusach). Zaproponowany przez łódzkie organizacje pozarządowe pakiet usprawnień (m. in. wprowadzenie rzeczywistego priorytetu dla tramwajów w obszarowym systemie sterowania ruchem) nie został przyjęty przez Radę Miejską. Tymczasem łódzka komunikacja miejska, z wyłączonymi z użytku długimi odcinkami torowisk, rozrzedzonymi kursami (wciąż nie wszystkie linie powróciły do częstotliwości sprzed wybuchu pandemii COVID-19) i już dziś drogimi na tle innych miast biletami, staje się dla mieszkańców i przyjezdnych coraz mniej atrakcyjna.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Prawo & Finanse

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Redakcja 01 czerwca 2023

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Przestrzeń

Gdańsk: Nowa taryfa przyjęta. Podwyżki cen biletów od kwietnia

Komunikacja

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Prawo & Finanse

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Redakcja 01 czerwca 2023

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Przestrzeń

Gdańsk: Nowa taryfa przyjęta. Podwyżki cen biletów od kwietnia

Komunikacja

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5