Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Będzie przystanek kolejowy na Zarzewie. Opóźniona inwestycja znów w planach PKP PLK

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
15-12-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: Będzie przystanek kolejowy na Zarzewie. Opóźniona inwestycja znów w planach PKP PLK
fot. Kasper FiszerLinia kolejowa nr 540
Według wstępnych założeń zarządcy infrastruktury kolejowej do 2025 r. ma powstać przystanek Łódź-Zarzew. Jego budowa została kilka lat temu odsunięta w czasie w związku z opóźnieniem ważnej inwestycji drogowej miasta, z którą skorelowane miały być prace. Łódź znalazła środki na wiadukt nad torami i zacznie roboty w przyszłym roku.

W pierwotnej wersji tzw. projektu przystankowego realizowanego przez PKP PLK i województwo łódzkie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2014–2020 samorząd regionalny chciał utworzyć nowy przystanek kolejowy przy ul. Przybyszewskiego. Inwestycja miała zostać skoordynowana czasowo z remontem wiaduktu drogowego, pod którym przebiega tor. Synchronizacja prac miała ułatwić roboty i zapewnić możliwość zastosowania rozwiązań architektonicznych gwarantujących odpowiednią integrację kolei z komunikacją miejską.

Miasto miało jednak problem z pozyskaniem funduszy na przeprowadzenie swojej części prac. Choć stan techniczny wiaduktu stale się pogarszał, co doprowadziło do wyłączenia z eksploatacji części pasów ruchu, roboty odkładano w czasie. W listopadzie samorząd miejski zadeklarował, że w przyszłym roku rozpocznie się długo oczekiwane przedsięwzięcie, a istniejący obiekt zostanie wyburzony. W jego miejscu zbudowany będzie zupełnie nowy wiadukt.

Przystanek najprawdopodobniej będzie wybudowany w ciągu pięciu lat

Zapowiedzi miasta każą spytać o zarzucone kilka lat temu plany kolei. – Budowa przystanku o roboczej nazwie Łódź-Zarzew na linii kolejowej nr 540 w rejonie wiaduktu drogowego została ujęta w Programie budowy/modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020–2025 – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych. Zaznacza, że obecnie trwają konsultacje mające na celu weryfikację listy zaproponowanych inwestycji.

Warunkiem budowy przystanku ma być formalna deklaracja samorządu województwa łódzkiego o zamiarze korzystania z przystanku. Ta wydaje się jednak oczywista, bo urząd marszałkowski od dawna zabiegał o stworzenie przystanku. Jego otwarcie byłoby też zgodne z dotychczasową polityką marszałka, zgodnie z którą sieć przystankowa jest regularnie rozszerzana.

Więcej przystanków na kolei obwodowej

– Niezbędne będzie łączenie inwestycji z przebudową wiaduktu realizowaną przez miasto – wskazuje także Mirosław Siemieniec. Łódź zakończyła niedawno remont sąsiedniej przeprawy przez tory w ciągu ul. Dąbrowskiego. Poprawa jej stanu technicznego ma pomóc w przejęciu ruchu z przewidzianego do rozbiórki obiektu. Trwają dalsze prace przygotowawcze.

Przystanek na Zarzewie, którego budowa wobec deklaracji PKP PLK wydaje się niemal pewna, powstanie na trasie łączącej łódzkie stacje Chojny i Widzew. Linia nr 540 stanowi fragment tzw. kolei obwodowej, ciągu linii Łódź Kaliska – Łódź-Chojny – Łódź-Widzew – Zgierz – Łódź-Żabieniec – Łódź Kaliska. Wszystkie jej odcinki są aktualnie intensywnie wykorzystywane przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5