Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Łódź: Awaria biletomatu – brak kary za jazdę bez biletu?

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-01-23 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Awaria biletomatu – brak kary za jazdę bez biletu?
fot. MPK Łódź
Automaty biletowe w łódzkich autobusach i tramwajach miały pozbawić wymówki pasażerów jeżdżących bez biletu. W praktyce jednak awarie urządzeń często doprowadzają do sytuacji, w której zakup biletu na przejazd nadal nie jest możliwy. Na najbliższą sesję Rady Miejskiej ma trafić uchwała znosząca karę za brak ważnego biletu, jeśli biletomat w pojeździe nie działa.

Kontrakt na wyposażenie wszystkich autobusów i tramwajów łódzkiego MPK w automaty biletowe podpisano w kwietniu 2014 r. Dostarczone przez firmę Mera Systemy urządzenia typu BM-102 nie obsługiwały wprawdzie płatności gotówką, w zamian jednak miały odznaczać się dużą trwałością i niezawodnością. Producent deklarował ich odporność na wstrząsy, zaniki napięcia, wysokie lub niskie temperatury oraz akty wandalizmu. – Postawiłem sobie za cel stworzenie systemu, który umożliwi każdemu pasażerowi zakup biletu o każdej porze dnia i nocy – mówił wtedy prezes MPK Zbigniew Papierski.

Niestety, życie zweryfikowało te zapowiedzi – z powodu często zdarzających się awarii możliwość opłacenia przejazdu pozostaje nieraz fikcją. W dodatku po wejściu w życie reformy komunikacyjnej z 2 kwietnia ubiegłego roku przestały obowiązywać bilety jednoprzejazdowe, które można było kupić u prowadzących. Problem jest dotkliwie odczuwalny szczególnie wcześnie rano i późno wieczorem, a także na liniach peryferyjnych, przebiegających przez obszary, gdzie sklepy i kioski z biletami są rzadziej rozmieszczone.

W myśl obecnych przepisów taryfowych awaria biletomatu w pojeździe nie jest traktowana jako usprawiedliwienie dla pasażera przyłapanego na jeździe bez biletu. Kara za to przewinienie wynosi trzykrotność ceny biletu miesięcznego na wszystkie linie w pierwszej strefie taryfowej, czyli 270 zł. Przewodniczący doraźnej komisji ds. transportu, radny PO Bartosz Domaszewicz, chce zmienić regulamin w taki sposób, by opłaty dodatkowe za brak ważnego biletu obowiązywały tylko w przypadkach, w których automat jest sprawny. – To w końcu przewoźnik nie zapewnił w takiej sytuacji możliwości zakupu biletu – argumentuje pomysłodawca.

– Jeśli uchwała, którą przygotowałem, zostanie przyjęta przez radnych, podczas kontroli biletów będzie możliwość uiszczenia bezpośrednio u kontrolera opłaty równej cenie 60-minutowego biletu na przejazd – zapowiada Domaszewicz. W przypadku, gdy pasażer nie będzie miał przy sobie gotówki, zostanie mu wystawiony mandat, który będzie anulowany natychmiast po uiszczeniu w ciągu tygodnia opłaty, także równej cenie biletu 60-minutowego. Wysokość opłaty (w Łodzi obowiązują także bilety 40- i 20-minutowe) może zostać jeszcze zmieniona poprawkami.

Najbliższa sesja Rady Miejskiej odbędzie się jutro. W razie przyjęcia uchwały przez radnych zmodyfikowany regulamin zacznie obowiązywać najpóźniej w ciągu 45 dni.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Torowisko na Wojska Polskiego w złym stanie

Komunikacja

Łódź: Torowisko na Wojska Polskiego w złym stanie

Kasper Fiszer 30 stycznia 2018

Ozorków: Ostatni tydzień ruchu tramwajowego

Komunikacja

Ozorków: Ostatni tydzień ruchu tramwajowego

Kasper Fiszer 27 stycznia 2018

Ozorków: Cięcia w rozkładzie czy zawieszenie kursów?

Komunikacja

Ozorków: Cięcia w rozkładzie czy zawieszenie kursów?

Kasper Fiszer 26 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5