Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź automatyzuje badania potoków podróżnych

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-02-13 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź automatyzuje badania potoków podróżnych
Fot. Kasper FiszerAutobus w Łodzi
Łódź policzy podróżujących komunikacją miejską. Cykliczne badanie skali ruchu pasażerskiego, które ma tym razem pozwolić także na ocenę wprowadzonych kilka tygodniu temu zmian w układzie komunikacyjnym, będzie przeprowadzone przy zaangażowaniu automatycznych systemów zliczających, w jakie wyposażone są autobusy MPK-Łódź. Systemy te bywają oceniane jako dokładniejsze niż ankieterzy, tańsze w eksploatacji i bezbłędne w zapisie gromadzonych danych.

Coraz większą rolę w planowaniu siatki połączeń łódzkiej komunikacji miejskiej pełnią badania potoków podróżnych realizowae w sposób zautomatyzowany. Miasto ogłosiło co prawda właśnie przetarg na wykonanie pomiarów metodą tradycyjną – poprzez fizyczną obserwację prowadzoną przez ankietera, ale obejmuje on wyłącznie część połączeń. – Przy tym zamówieniu ograniczamy się do linii tramwajowych, a badania na liniach autobusowych przeprowadzimy przy pomocy urządzeń zamontowanych w autobusach – mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi.

Poprzednie badania ZDiT zrealizował siłami własnymi

Zliczarki już raz odegrały istotną rolę w prowadzeniu badań o charakterze kompleksowym. Jesienią zeszłego roku UMŁ zlecił badanie potoków podróżnych firmie Via Vistula. W związku z konfliktem z wykonawcą ich realizacja nie doszła jednak do skutku. Określenie poziomu napełnień było jednak kluczowe, bo kilka miesięcy wcześniej wprowadzono bardzo obszerny pakiet zmian w układzie linii, co w oczywisty sposób pociągało za sobą konieczność zebrania informacji pozwalających na ocenę wdrożonych rozwiązań i mówiących o potrzebie wprowadzenia w siatce tras ewentualnych dalszych korekt.

– Badania te prowadzone były ostatecznie za pośrednictwem pracowników ZDiT oraz urządzeń do zliczania pasażerów, w które wyposażone są pojazdy MPK – informuje nas przedstawiciel Zarządu. Wyniki posłużyły do wdrożenia kolejnego pakietu zmian na początku lutego tego roku. Zlecane aktualnie badania ma wskazywać jego skutki.

Automatyzacja badań może sprzyjać zwiększeniu ich jakości

– Obecny przetarg na liczenie potoków pasażerskich ma jednak także charakter rutynowy (takie badania prowadzimy systematycznie) – podkreśla nasz rozmówca. Dotychczas jednak automatyczne systemy liczenia podróżnych nie były stosowane na tak szeroką skalę. Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu mogą składać swoje oferty do 13 marca.

Temat automatycznych systemów do zliczania podróżnych był jednym z ważniejszych poruszanych podczas ubiegłorocznego Kongresu Transportu Publicznego. Część prelegentów podkreślała, że obecnie zastosowania elektroniczne oferują najwyższą z dostępnych jakość pomiaru, która przewyższa tę uzyskiwaną metodami tradycyjnymi. Sam pomiar jest przy tym o wiele tańszy, a dane agregowane są od razu w formie, która sprzyja ich analizie i dalszej obróbce.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź nie zintegruje systemu informacji ze Zgierzem

Komunikacja

Łódź nie zintegruje systemu informacji ze Zgierzem

Kasper Fiszer 09 lutego 2018

Łódź: Pierwsze wnioski po korekcie układu linii

Komunikacja

Łódź: Pierwsze wnioski po korekcie układu linii

Roman Czubiński 07 lutego 2018

Łódź: Likwidacja 46 wpływa na komunikację nocną

Komunikacja

Łódź: Likwidacja 46 wpływa na komunikację nocną

Kasper Fiszer 08 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5