Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź – Rawa Mazowiecka: Ruszy wojewódzka linia autobusowa?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-03-20 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź – Rawa Mazowiecka: Ruszy wojewódzka linia autobusowa?
Fot. Kasper FiszerDworzec kolejowy w Rawie Mazowieckiej
Czy wkrótce mieszkańcy Rawy Mazowieckiej uzyskają możliwość dojazdu kombinowanego do Łodzi? Województwo łódzkie rozważa uruchomienie autobusowego połączenia Rawy z Koluszkami, gdzie możliwa byłaby przesiadka na pociąg. Dziś do niespełna 18-tysięcznego miasta docierają głównie prywatne busy.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego rozważa uruchomienie pierwszego zintegrowanego połączenia kolejowo-autobusowego w regionie. Samorząd miałby stać się organizatorem przewozów kombinowanych na trasie Łódź – Rawa Mazowiecka przez Koluszki i Brzeziny. Do Koluszek podróżni dojeżdżaliby pociągiem, a tam mieliby możliwość przesiadki na skomunikowany autobus.

Linia ujęta w jednym z wariantów wojewódzkiego planu transportowego

Szczegóły przedsięwzięcia, takie jak rozkład jazdy czy taryfa biletowa, nie są jeszcze znane. Na razie trwa bowiem etap prac koncepcyjnych, które na zlecenie UMWŁ ma zrealizować gdyńska firma Marcin Gromadzki Public Transport Consulting. Wygrała ona postępowanie w trybie zapytania ofertowego na opracowanie analizy w tej sprawie, oferując kwotę nieco ponad 34 tys. zł brutto. Ma ono określać m.in. założenia rozkładowe, wskazywać adekwatne rozwiązania taborowe i podsumować koszty realizacji przedsięwzięcia.

– Możliwość uruchomienia przewozów publicznych na linii Rawa Mazowiecka – Brzeziny – Koluszki – Łódź została przewidziana w Planie zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla województwa łódzkiego do roku 2020 z perspektywą do roku 2030 w wariancie II (uzupełniającym) – przypomina Dariusz Kulas z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Nie wskazuje jednak konkretnego terminu, w którym możliwa byłaby ewentualna inauguracja kursów. – Uruchomienie tych przewozów może nastąpić po przeprowadzeniu stosownych analiz – stwierdza jedynie.

Linia z Rawy do Łodzi obsługiwana przez dwóch przewoźników busowych

Termin na przygotowanie opracowania minie 15 sierpnia. – Z przeprowadzonej analizy wynikać będzie możliwość i zasadność uruchomienia przewozów publicznych na linii Rawa Mazowiecka – Brzeziny – Koluszki – Łódź – mówi nasz rozmówca.

Obecnie mieszkańcy Rawy Mazowieckiej, podróżując do Łodzi, mogą korzystać z usług prywatnych przewoźników Nep-Pol i San Marco z Nowego Miasta nad Pilicą, którzy wspólnie uruchamiają dziesięć par kursów Nowe Miasto – Rawa Mazowiecka – Łódź (Dworzec Północny). Większość z nich realizowana jest busami, tylko na nieliczne kierowane są pełnowymiarowe autobusy. Poza tym pojedyncze kursy obsługiwane są przez PKS Łódź i PKS Grójec.

Do busa wsiada się pod nieczynnym dworcem wąskotorówki

Główny przystanek komunikacji autobusowej w kierunku Łodzi zlokalizowany jest pod dawnym rawskim dworcem kolejowym. Przez miasto przebiega trasa historycznej Rogowskiej Kolei Dojazdowej (dziś funkcjonującej pod nazwą Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała). Wąskotorówka umożliwiała m.in. dojazd do kolei normalnotorowej do Rogowa. Ruch planowy został jednak zlikwidowany w roku 2001.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5