Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź – Konstantynów: Początek remontu linii tramwajowej w 2022 r.

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
23-09-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź – Konstantynów: Początek remontu linii tramwajowej w 2022 r.
fot. Kasper FiszerTramwaje na ul. Konstantynowskiej w Łodzi
Toczy się postępowanie przetargowe dotyczące robót na podmiejskiej linii tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego. Zamówienie w formule „zaprojektuj i wybuduj” ogłosiło miasto Łódź, ale obejmuje ono także konstantynowską część trasy. Tramwaje mogłyby wrócić na linię 43A pod koniec 2023 r.

W sierpniu Łódź ogłosiła długo oczekiwany przetarg na remont podmiejskiej linii tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego. Dzięki porozumieniu samorządów postępowanie dotyczy zarówno odcinka od pętli Zdrowie do granicy z Konstantynowem, jak i leżącego w Konstantynowie fragmentu od granicy z Łodzią do trójkąta manewrowego przy pl. Wolności. Dodajmy, że od 2019 r. torowisko, które ma zostać kompleksowo wyremontowane, pozostaje nieczynne – MPK-Łódź wyłączyło je z eksploatacji z uwagi na jego stan techniczny.

– Rozstrzygnięcie przetargu planujemy na koniec tego roku. Prace budowlane planujemy rozpocząć na początku 2022 r. – mówi Małgorzata Loeffler, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Łodzi. Inwestycja ma zostać zakończona według aktualnych założeń pod koniec 2023 r. Trawaje mogłyby więc wrócić do Konstantynowa za dwa lata, jeśli oczywiście będzie wówczas istnieć możliwość wjazdu na tę podmiejską trasę. Obecnie ul. Konstantynowska jest bowiem zamknięta także na wcześniejszym odcinku do pętli Zdrowie w związku z trwającą budową kolejowego tunelu średnicowego.

Łódź zapowiada także przebudowę układu drogowego

ZIM UMŁ szacuje wartość zamówienia na ok. 80 mln zł, z czego odcinka łódzkiego na ok. 57,7 mln zł. Ok. połowa tej kwoty ma pochodzić ze środków unijnych oraz z budżetu państwa. – Pieniądze na realizację inwestycji są zabezpieczone – zapewnia nasza rozmówczyni. Najważniejszym elementem przedsięwzięcia będzie oczywiście przebudowa torowiska tramwajowego wraz ze słupami i siecią trakcyjną. Po zakończeniu modernizacji linia pozostanie jednotorowa.

W skład łódzkiej części projektu wchodzi jednak także rozbudowa i przebudowa przyległego układu drogowego. Wybudowane mają zostać nowe perony przystankowe wraz z ich wyposażeniem. Prace będą dotyczyć także obiektów inżynieryjnych czy podziemnych sieci przesyłowych. W Konstantynowie przedsięwzięcie będzie mieć podobny zakres. Przedstawicielka UMŁ zwraca uwagę na plany wymiany zwrotnic na mijankach przy Gdańskiej i Srebrnej czy na planowane dostosowanie przystanków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Trzy linie podmiejskie będą funkcjonować ponownie

Jeśli postępowanie uda się rozstrzygnąć, a roboty zaczną się w zapowiadanym terminie, linia konstantynowska będzie trzecią z pięciu tras podmiejskich, na których ruch zostanie wznowiony po kilkuletniej przerwie. Na odcinkach do Zgierza i Pabianic już teraz toczą się roboty, które mają doprowadzić do reaktywacji kursów odpowiednio pod koniec 2021 i w 2022 r. Niepewny pozostaje natomiast los linii ozorkowskiej odgałęziającej się od linii zgierskiej oraz lutomierskiej stanowiązej przedłużenie połączenia Łódź – Konstantynów Łódzki. Niedawno władze Zgierza zapowiedziały starania o środki na remont torowiska biegnącego do Ozorkowa na terenie miasta. Ruch mógłby zostać wznowiony na odcinku od węzła Kurak do nowego krańca na osiedlu Proboszczewice.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5