Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Lockdown w Niemczech przedłużony

Dalej Wstecz
Autor:

Artur Bogdanowicz

Data publikacji:
2021-03-04 13:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lockdown w Niemczech przedłużony
fot. WU
Po kilku godzinach obrad wczoraj późnym wieczorem kanclerz Niemiec Angela Merkel, nadburmistrz Berlina Michael Müller i premier Bawarii Markus Söder ogłosili przedłużenie krajowego lockdownu do 28 marca. To wspólna decyzja rządu i premierów krajów związkowych. Jednocześnie zdecydowano się na stopniowe i dosyć ostrożne luzowanie obowiązujących obostrzeń.

I tak od poniedziałku spotkać się będą mogły osoby z dwóch gospodarstw domowych (maksymalnie jednak 5 osób, nie licząc dzieci), a w regionach z wyjątkowo niską liczba zachorowań dopuszczone będą spotkania trzech gospodarstw domowych (maksymalnie 10 osób, nie licząc dzieci). Dodatkowo na terenie całego kraju otwarte zostaną sklepy ogrodnicze, budowlane, kwiaciarnie i księgarnie. W zależności od liczby zakażeń, w kolejnych tygodniach z zastosowaniem różnych konceptów przestrzegania zasad higieny, możliwe będzie otwarcie muzeów, galerii, ogrodów zoologicznych, miejsc pamięci, pozostałych sklepów oraz sport grupowy na świeżym powietrzu. Zadecydowano także, że każdy obywatel (bez objawów chorobowych) będzie miał prawo do jednego bezpłatnego szybkiego testu na obecność koronawirusa w tygodniu. Z końcem marca planowane jest rozpoczęcie szczepień również przez lekarzy rodzinnych i zakładowych. Do tej pory proces ten odbywa się w Niemczech wyjątkowo powoli poprzez centra szczepień, w wielu regionach zalegają zaś np. niewykorzystane szczepionki Astra-Zeneca, przeznaczone dla osób poniżej 65. roku życia. Rząd federalny dopuści je jednak już wkrótce również dla osób starszych.

W dalszym ciągu utrzymana zostanie 10-dniowa kwarantanna po powrocie z „krajów podwyższonego ryzyka”, którą skrócić będzie można po wykonaniu testu w piątym dniu po powrocie. Zasada ta obowiązuje np. w przypadku powrotu/wjazdu do Niemiec z Polski. W wypadku krajów zakwalifikowanych przez Instytut im. Roberta Kocha do grupy „krajów z wysoką liczbą mutacji”, kwarantanna trwać będzie 14 dni i nie będzie możliwe jej skrócenie.

Podczas spotkania nie poruszono kwestii transportu. W dalszym ciągu obowiązuje zatem zalecenie dystansu podczas korzystania z przejazdów środkami komunikacji zbiorowej, ale nie ma w tym zakresie żadnych sztywnych limitów. Nieobowiązkowa pozostaje rezerwacja miejsc w komunikacji dalekobieżnej, choć system rezerwacji w pociągach przydziela w pierwszej kolejności miejsca na zasadzie szachownicy. W wypadku dużego wypełnienia składów, podróżni zajmować mogą wszystkie dostępne miejsca. Na terenie całego kraju podczas przejazdów lub pobytu na dworcach obowiązuje noszenie maseczek medycznych, w Bawarii muszą być to maseczki ffp2.

Kolejne spotkanie na najwyższym szczycie planowane jest na 22 marca. Wtedy rozmowa ma dotyczyć rozwiązań dla gastronomii, hotelarstwa i szkolnictwa.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Niemcy: Lockdown przedłużony i nowe ograniczenia

Prawo & Finanse

Niemcy: Lockdown przedłużony i nowe ograniczenia

Artur Bogdanowicz 07 stycznia 2021

Twardy lockdown w Niemczech od środy. Transport publiczny bez ograniczeń

Prawo & Finanse

Twardy lockdown w Niemczech od środy. Transport publiczny bez ograniczeń

Artur Bogdanowicz 14 grudnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5