Partnerzy serwisu:
Komunikacja

ŁKA z linią do Skierniewic i własnymi autobusami

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
25-08-2015
Ostatnia modyfikacja:
26-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
ŁKA z linią do Skierniewic i własnymi autobusami
Fot. Kasper FiszerPociąg ŁKA na dworcu Łódź Kaliska
Łódzka Kolej Aglomeracyjna otwiera sieć połączeń autobusowych. Będą one dowozić na pociągi ŁKA z miejsc oddalonych od dworców kolejowych. 1 września uruchomione zostaną dwie takie linie – po jednej w Strykowie i w Sieradzu. W grudniu natomiast przewoźnik rozszerzy swoją sieć kolejową. Dwie pary bezpośrednich pociągów z Łodzi dotrą do Skierniewic.

Zapowiedzi uruchomienia przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną własnych przewozów autobusowych pojawiały się jeszcze przed rozpoczęciem przez spółkę działalności przewozowej. Teraz plany organizacji powiązanych z pociągami linii dowozowych zostaną wcielone w życie. 1 września ŁKA uruchomi dwa pierwsze takie połączenia – w Sieradzu i Strykowie.

– We wrześniu rozpoczynamy w tym zakresie pilotaż – mówił na wczorajszej konferencji prasowej Andrzej Wasilewski, prezes ŁKA. W jego ramach powstanie linia łącząca Stryków z dużym zakładem produkcyjnym Corning obsługiwana dziewięć razy na dzień (autobusy pojadą codziennie oprócz niedziel). Po fiasku organizowanej przez miasto okólnej linii dowozowej R ŁKA podejmie też próbę ponownego utworzenia komunikacji autobusowo-kolejowej w Sieradzu. Tam autobus pojedzie 15 razy dziennie w dni robocze i soboty i aż 14 razy w niedziele.

Autobusy dzięki dofinansowaniu miast

Przejazd autobusami będzie odbywał się na podstawie biletów kolejowych, a konduktorzy będą pojawiać się w pojazdach jedynie od czasu do czasu. Jeśli w danym kursie nie będzie akurat załogi, podróżny będzie mógł bez problemów kupić bilet dopiero w pociągu. W większości przypadków autobusy będą dogodnie skomunikowane z pociągami, w Strykowie także z tymi z Łowicza. – Pojazdy będą przypominały jednostki ŁKA ze względu na obrandowanie – zapewniał marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Każdy z nich ma być pomalowany w szaro-czerwono-żółte barwy przewoźnika i oferować podróżnym co najmniej 40 miejsc siedzących.

Województwo chce, by podobne linie otwierane były w kolejnych miastach. – Będziemy namawiać inne samorządy do współpracy. Ta możliwa jest bowiem dzięki ich dofinansowaniu, tak jak będzie to miało miejsce w Sieradzu i Strykowie – mówił Witold Stępień. Na razie dowozowe trasy funkcjonować będą co najmniej do końca tego roku.

Linia do Skierniewic z ofertą homeopatyczną

ŁKA zapowiedziała też otwarcie w grudniu swojej kolejnej trasy kolejowej. Pociągi samorządowego przewoźnika mają dotrzeć w nowym rocznym rozkładzie jazdy do Skierniewic. – Odpowiadamy w ten sposób na wielokrotne prośby pasażerów – stwierdził marszałek województwa. – W Skierniewicach można się np. przesiąść na pociąg do Warszawy, dzięki czemu powstanie dogodne połączenie ze stolicą – przekonywał.

Na początku rozkład jazdy ŁKA będzie jednak na tej trasie bardzo ubogi. Przewoźnik zakłada bowiem uruchomienie zaledwie... dwóch par bezpośrednich połączeń Łódź – Koluszki – Skierniewice. – W zależności od frekwencji spółka zadecyduje o tym, jak rozwijać komunikację na tej linii – czytamy w krótkim komunikacie prasowym Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wiodącą rolę w obsłudze odcinka Koluszki – Skierniewice niezmiennie będą więc pełnić Przewozy Regionalne, które uruchamiają tam obecnie 20 par pociągów, w tym 14 o charakterze regionalnym.

Pociągiem w ciągu dnia, autobusem o świcie

1 września autobusy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej pojawią się nie tylko na nowych liniach miejskich, ale także na trasach regionalnych. Przewoźnik wprowadza komunikację zastępczą w zamian za wczesnoporanny pociąg do Łowicza i ostatni, późnowieczorny kurs w stronę Łodzi. Analogiczne zmiany wprowadzone zostaną na linii Łódź – Sieradz. W obu przypadkach autobusy zatrzymają się tylko na niektórych, większych przystankach. – Dzięki pozyskanym tak oszczędnościom uruchomimy dwie dodatkowe pary pociągów do Łowicza – tłumaczył Andrzej Wasilewski.

Spółka regularnie rozszerza także sieć dystrybucji biletów. Od 15 września wzajemną sprzedaż prowadzić będą kasy ŁKA i Kolei Wielkopolskich. – Osiąganie porozumień z innymi spółkami idzie nam dobrze – ocenił Andrzej Wasilewski – choć trochę ciężej jest osiągnąć je z PKP Intercity – przyznał. W kasach PKP IC nadal nie są dostępne bilety ŁKA (i na odwrót).
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pesa z umową na nowe EZT dla ŁKA

Przestrzeń

Pesa z umową na nowe EZT dla ŁKA

Roman Czubiński 11 lutego 2023

Pesa i Newag walczą o kontrakt ŁKA

Komunikacja

Pesa i Newag walczą o kontrakt ŁKA

Roman Czubiński 15 października 2022

Marzec najlepszym miesiącem w historii ŁKA

Komunikacja

Marzec najlepszym miesiącem w historii ŁKA

Roman Czubiński 17 kwietnia 2022

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pesa z umową na nowe EZT dla ŁKA

Przestrzeń

Pesa z umową na nowe EZT dla ŁKA

Roman Czubiński 11 lutego 2023

Pesa i Newag walczą o kontrakt ŁKA

Komunikacja

Pesa i Newag walczą o kontrakt ŁKA

Roman Czubiński 15 października 2022

Marzec najlepszym miesiącem w historii ŁKA

Komunikacja

Marzec najlepszym miesiącem w historii ŁKA

Roman Czubiński 17 kwietnia 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5