Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

ŁKA: Staliśmy się środkiem komunikacji miejskiej

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-12-09 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

ŁKA: Staliśmy się środkiem komunikacji miejskiej
Fot. Kasper FiszerPociąg ŁKA
Łódzka kolej obwodowa stała się jedną z linii komunikacji miejskiej – wynika z przedstawionych przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną danych o frekwencji. Rosnąca popularność połączenia wynika m.in. z wprowadzonego honorowania biletów miejskich. Głównymi atutami pociągu mają być dobry czas przejazdu i wysoki komfort podróży.

Jeszcze kilka lat temu kolej nie pełniła praktycznie żadnej roli w obsłudze komunikacyjnej Łodzi. Jak zapewnia Łódzka Kolej Aglomeracyjna, sytuacja ta uległa w ostatnim czasie diametralnej zmianie. Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym oraz istotnej poprawie oferty przewozowej tzw. kolej obwodowa Łódź Kaliska – Łódź Chojny – Łódź Widzew stała się bowiem według łódzkiego przewoźnika elementem miejskiej sieci transportu zbiorowego.

Przeszło stuprocentowe wzrosty frekwencji

Ma być to widoczne zwłaszcza w ostatnich miesiącach. – Z pociągów spółki na wskazanej trasie
w październiku tego roku skorzystało ponad 41 tysięcy pasażerów, we wrześniu – 37 tysięcy. Dla porównania we wrześniu i w październiku 2016 r. frekwencja wyniosła niecałe 14 tysięcy osób – wylicza Marta Markowska, rzecznik prasowy ŁKA. Wśród źródeł sukcesu wymienia ona bardzo szerokie wzajemne honorowanie biletów kolejowych i miejskich.

– Znacznie ułatwia to zakup biletu – argumentuje. – Pasażerowie, wybierając kolej, wskazują na krótki czas przejazdu i komfort podróży – ocenia. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że bardzo duży wzrost liczby przewożonych pasażerów zanotowano także w okresie przed wprowadzeniem unii biletowej. W styczniu i lutym 2017 r. ŁKA przewiozła aż o ok. 140 proc. więcej podróżnych niż w tych samych miesiącach roku 2016, w marcu wskaźnik ten był jeszcze wyższy i sięgnął 154 proc.

Nowe przystanki i nowe połączenia

Ogółem w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku ŁKA przewiozła na odcinku Łódź Kaliska – Łódź Widzew ok. 335 tys. pasażerów, podczas gdy w analogicznym okresie roku 2016 – niecałe 125 tys. Spółka liczy na dalszy wzrost frekwencji i chce go osiągnąć m.in. dzięki wprowadzeniu do rozkładu jazdy bardzo wielu nowych kursów. – W nowym rozkładzie jazdy w dni robocze na odcinku Łódź Widzew – Łódź Kaliska Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomi 72 połączenia [36 par] w dobie. To o 33 więcej niż obecnie – wylicza nasza rozmówczyni.

Należy zaznaczyć, że opisywane sukcesy nie mogłyby mieć miejsca bez poszerzenia siatki przystankowej na terenie Łodzi. W 2011 r. został ponownie otwarty dworzec Łódź Chojny, w latach kolejnych powstały zupełnie nowe przystanki Dąbrowa i Pabianicka. Równocześnie PKP PLK podniosło prędkość i odtworzyło nieczynny przez lata drugi tor pomiędzy Widzewem a Chojnami. Dopiero to pozwoliło na skonstruowanie oferty odpowiadającej oczekiwaniom pasażera miejskiego. ŁKA zapowiada dalszy rozwój siatki połączeń o charakterze aglomeracyjnym. Ma ona charakteryzować się nie tylko dobrymi czasami przejazdu, ale i cyklicznością godzin odjazdów, a także systemowymi skomunikowaniami na stacjach węzłowych.

Przypomnijmy, że rola ŁKA rośnie także w ruchu pomiędzy Łodzią a satelickim Zgierzem.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Kolejowy ruch aglomeracyjny rośnie

Komunikacja

Łódź: Kolejowy ruch aglomeracyjny rośnie

Kasper Fiszer 05 grudnia 2017

Ponad 200 pociągów kolei miejskiej Siemensa dla San Francisco

Prawo & Finanse

Ponad 200 pociągów kolei miejskiej Siemensa dla San Francisco

jd/inf. pras. 20 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5