Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

ŁKA: Rozszerzymy bilet aglomeracyjny

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2014-09-10 10:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

ŁKA: Rozszerzymy bilet aglomeracyjny
fot. Kasper FiszerŁKA
Łódzka Kolej Aglomeracyjna potwierdza, że toczą się prace nad znacznym rozszerzeniem zakresu obowiązywania biletu aglomeracyjnego. Jeden nośnik miałby zapewniać możliwość korzystania z kolei i komunikacji zbiorowej w trzech kolejnych miastach wzdłuż linii sieradzkiej. Równie istotną informacją jest planowane stworzenie nowej oferty dla łodzian chcących podróżować po mieście pociągiem.

Wojewódzki przewoźnik kolejowy zapowiada dalsze kroki w kierunku integracji taryfowej transportu publicznego w regionie. Po wprowadzonym 15 czerwca bilecie okresowym honorowanym w pociągach ŁKA i PR w wybranych strefach oraz w komunikacji miejskiej Łodzi, Pabianic i Zgierza samorządowa spółka chce zaoferować bilet ważny także w trzech innych miastach. Wszystkie położone są przy już dziś obsługiwanej trasie z Łodzi do Sieradza.

Aglomeracja nawet 60 km od Łodzi

– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami marszałka województwa Witolda Stępnia trwają prace nad rozszerzeniem oferty Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego – potwierdza Marta Markowska, rzecznik prasowy ŁKA. – Zmiany w projekcie dotyczą włączenia do oferty lokalnej komunikacji Łasku, Zduńskiej Woli oraz Sieradza – zapowiada.

Przewoźnik nie podaje na razie terminu, w którym możliwe byłoby rozpoczęcie sprzedaży nowych biletów. – Aby Wspólny Bilet Aglomeracyjny w rozszerzonym kształcie wszedł w życie, zaproponowane zmiany muszą zaakceptować wszyscy partnerzy porozumienia, w chwili obecnej trwa już procedowanie zmian przez poszczególne samorządy – mówi Marta Markowska.

Strefa „zero” dla łodzian

Równie istotną zmianą, jaką przygotowuje spółka, jest wprowadzenie do oferty WBA biletu, który obowiązywałby w kolei i komunikacji miejskiej jedynie na terenie Łodzi. Co prawda do końca września przedłużone zostało honorowanie biletów miejskich w pociągach na obszarze miasta, ale wspólnego biletu brakuje w stałej ofercie. Pasażerowie chcący jeździć koleją między łódzkimi przystankami i autobusami czy tramwajami muszą kupić osobno kodowany na karcie „Migawka” bilet miejski (sieciowy kosztuje 80 zł) i 30-dniowy bilet kolejowy (za 87 zł) albo każdorazowo dopłacać do przejazdu, kupując bilet jednorazowy. To praktycznie wyklucza możliwość korzystania z pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w typowo aglomeracyjnych przejazdach wewnątrz stolicy regionu.

Stan ten ma się niebawem zmienić. – Inna z proponowanych zmian w ofercie WBA to wprowadzenie strefy „0” obejmującej swym zasięgiem miasto Łódź. Na podstawie biletu WBA „0” pasażer będzie mógł poruszać się po Łodzi komunikacją miejską, a także pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz Przewozów Regionalnych – zapowiada Marta Markowska.

Powrót do możliwości sprzed startu ŁKA

Przypomnijmy, że plany ŁKA przewidują powrót do rozwiązania, które funkcjonowało w podobnej formie do czasu przejęcia linii sieradzkiej przez powołaną przez łódzki urząd marszałkowski spółkę. Przewozy Regionalne oferowały bowiem bilet aglomeracyjny wydawany na zasadach kolejowych – dostępny tylko w kasach dworcowych i drukowany na papierowych blankietach, a nie kodowany na elektronicznym nośniku. Pierwsza strefa ówczesnego WBA obejmowała miasto Łódź, a bilet WBA-A kosztował 99 zł. Paradoksalnie taka oferta nie została utrzymana po zmianie emitenta biletu na łódzki Zarząd Dróg i Transportu i starcie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – pierwszą strefę rozszerzono wtedy na obszar Pabianic i Zgierza, a cenę podniesiono na 180 zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódzkie: Porozumienie o Wspólnym Bilecie Aglomeracyjnym podpisane

Prawo & Finanse

Łódzkie: Porozumienie o Wspólnym Bilecie Aglomeracyjnym podpisane

Roman Czubiński 02 czerwca 2014

Łódź. Wspólny Bilet Aglomeracyjny - jest decyzja Rady Miejskiej

Prawo & Finanse

Łódź. Wspólny Bilet Aglomeracyjny - jest decyzja Rady Miejskiej

Roman Czubiński 22 maja 2014

Łódź: Wspólny bilet musi być częścią dobrej oferty

Prawo & Finanse

Łódź: Wspólny bilet musi być częścią dobrej oferty

Kasper Fiszer 10 stycznia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5