Partnerzy serwisu:
Komunikacja

ŁKA pilotażowo uruchomiła mały autobus do Tomaszowa Maz. w godzinach niskiej frekwencji

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
15-04-2021
Ostatnia modyfikacja:
19-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
ŁKA pilotażowo uruchomiła mały autobus do Tomaszowa Maz. w godzinach niskiej frekwencji
fot. Kasper FiszerAutobus zastępczy ŁKA (zdj. ilustracyjne)
Jak organizować komunikację w godzinach, w krótych frekwencja nie uzasadnia uruchamiania pociągu? Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomiła pierwszą linię obsługiwaną małym autobusem, która ma uzupełniać ofertę na trasie z Tomaszowa Mazowieckiego do Łodzi. Jeśli jednak podróżnych okaże się odpowiednio dużo, wczesnoporanny i późnowieczorny kurs ma wkrótce być obsługiwany po torach.

Sporą bolączką systemów komunikacyjnych pozostaje często obsługa potoków w godzinach zmniejszonego zapotrzebowania na przewozy. Dla pewnej grupy podróżnych zwykle transport zbiorowy nie stanowi żadnej alternatywy dla własnego samochodu, bo ich specyficzne potrzeby wynikające np. z godzin pracy w ogóle nie mogą zostać zrealizowane pociągiem czy autobusem. Podobnie było na trasie z Tomaszowa Mazowieckiego do Łodzi.

Na szóstą do Łodzi, koło północy w Tomaszowie

Linia ta obsługiwana jest przede wszystkim przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Spółka ta uruchomiła w marcu autobus z Tomaszowa do Koluszek skomunikowany z pociągiem do Łodzi wyjeżdżający ok. połtorej godziny wcześniej niż pierwszy w ciągu dnia bezpośredni pociąg do stolicy województwa. Do rozkładu jazdy został też wprowadzony podobny kurs późnowieczorny z Koluszek do Tomaszowa. – W autobusie obowiązuje taryfa i regulamin ŁKA – mówi Joanna Osińska, rzecznik prasowy przewoźnika. Oznacza to, że można z niego korzystać na podstawie biletów kolejowych.

– Połączenie zostało uruchomione pilotażowo – dodaje nasza rozmówczyni. Łódzka spółka nie wyklucza, że jeśli frekwencja w pojeździe okaże się duża, wkrótce zamiast niego uruchomiony zostanie pociąg. Póki co jednak tomaszowianie, którzy potrzebują dostać się do Łodzi przed 6:00 lub wrócić z niej po 22:00, muszą liczyć się z koniecznością przesiadki w Koluszkach. Podróż jest o kilkanaście minut dłuższa niż realizowana bezpośrednim kursem kolejowym.

Na razie nie ma konkretnych planów wprowadzania innych połączeń uzupełniających

Tabor do obsługi połączenia dowozowego wystawia małe przedsiębiorstwo Usługi Transportowe Przewóz Osób i Ładunków S. Bujak z Trzęsówki. Na trasie kursuje mercedes sprinter z 24 miejscami. W związku z obecnymi ograniczeniami prawnymi aktualnie dopuszczalny jest więc przewóz maksymalnie dwunastu osób.

Czy podobne rozwiązanie pojawi się wkrótce na innych trasach ŁKA? – Spółka nie planuje jego wprowadzenia w kolejnych zastępczych [wdrażanych w miesiącach innych niż grudzień] rozkładach jazdy – mówi Joanna Osińska. Należy przy tym zakładać, że ewentualne dalsze rozszerzanie oferty o połączenia wczesnoporanne i późnowieczorne będzie uzależnione m.in. od efektów trwającego pilotażu.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5