Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

ŁKA likwiduje ostatnią linię autobusową – w Głownie

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2015-12-13 07:39
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

ŁKA likwiduje ostatnią linię autobusową – w Głownie
fot. Kasper FiszerAutobus ŁKA w Sieradzu
Łódzka Kolej Aglomeracyjna zawiesza funkcjonowanie ostatniej z trzech uzupełniających ofertę kolei linii autobusowych. Było to jedno z pięciu miejskich połączeń przewoźnika – oprócz autobusów w Sieradzu, Strykowie i Głownie spółka uruchamiała też wewnętrzne pociągi w Zduńskiej Woli i w Łodzi. Do dziś funkcjonują tylko te ostatnie.

Ostatnie tygodnie przynoszą kolejne informacje o cięciach w ofercie przewozowej Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Po likwidacji dowozowej linii kolejowej Zduńska Wola – Zduńska Wola Południowa i po potwierdzonej kilka dni temu rezygnacji z obsługi miejskiej linii autobusowej w Sieradzu spółka informuje o zawieszeniu funkcjonowania podobnego połączenia w Głownie.

Choć jeszcze w poniedziałek Anna Kulik z wydziału komunikacji społecznej i promocji wojewódzkiego przewoźnika zapewniała nas, że tamtejsza linia będzie funkcjonować bez zmian, ostatecznie ŁKA całkowicie wycofała się z jej obsługi.

– Władze Głowna nie podjęły decyzji w zakresie współfinansowania autobusów komunikacji dowozowej. Podobnie jak w przypadku Sieradza, zarząd ŁKA zdecydował, że dalsze, samodzielne utrzymywanie komunikacji autobusowej byłoby niekorzystne dla spółki – czytamy w krótkim komunikacie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w tej sprawie.

Krótka historia wielkiego projektu

Linia kursująca po Głownie była ostatnią trasą autobusową przewoźnika. Szerokie plany budowy siatki połączeń uzupełniających komunikację kolejową ogłaszane były jeszcze przed rozpoczęciem działalności przewozowej. W dniu startu pierwszej linii kolejowej ŁKA ruszyła też pierwsza autobusowa linia dowozowa, zorganizowana jednak nie przez samą spółkę, a przez sieradzki samorząd. Po roku przestała ona istnieć, a ŁKA przygotowała własną ofertę przewozów autobusowych w dwóch miastach – Strykowie i Sieradzu.

Obie linie zostały uruchomione 1 września tego roku. Komunikację w Strykowie zlikwidowano jednak już miesiąc później, na jej miejsce tworząc połączenie o podobnym charakterze w nieodległym Głownie. Autobusy w barwach wojewódzkiego przewoźnika wyjechały jednak wczoraj na ulice Sieradza i Głowna po raz ostatni.

Więcej pociągów, mniej możliwości dotarcia na stację

Jednocześnie dziś zmienia się rozkład jazdy komunikacji miejskiej obsługiwanej przez Miejski Zakład Komunalny w Głownie. Trasa jedynej linii (z trzema wariantami) częściowo pokrywa się z przebiegiem zlikwidowanego ŁKA. Większość kursów nie zapewnia jednak skomunikowań z pociągami. Przykładowo do Łodzi można odjechać o 6:50, ale autobus z pętli Huta Józefów dojeżdża na stację o 7:07. W sumie MZK Głowno uruchamia dziesięć kursów dziennie. Przejazd miejskim autobusem jest bezpłatny.

Ograniczenia w ruchu autobusowym są wprowadzane równolegle z rozszerzaniem siatki połączeń kolejowych. Obowiązujący od dziś nowy rozkład jazdy pociągów przynosi m.in. rozszerzenie oferty na trasie Łódź – Łowicz przez Głowno do 15 par połączeń w dni robocze. Za trzy tygodnie ŁKA ma natomiast zainaugurować przejazdy do Skierniewic, choć przynajmniej na początku połączeń będzie tam bardzo niewiele – realizowane będą jedynie dwie pary kursów dziennie.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Więcej kursów ŁKA po Łodzi

Komunikacja

Więcej kursów ŁKA po Łodzi

Kasper Fiszer 28 października 2015

Autobusy ŁKA w Głownie zamiast w Strykowie

Komunikacja

Autobusy ŁKA w Głownie zamiast w Strykowie

Kasper Fiszer 21 października 2015

Sieradz: Fiasko skomunikowania z ŁKA

Komunikacja

Sieradz: Fiasko skomunikowania z ŁKA

Kasper Fiszer 11 maja 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5