Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Lista Absurdów: Układ komunikacyjny w Mielcu

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2015-08-19 09:01
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfrastruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lista Absurdów: Układ komunikacyjny w Mielcu
fot. C41n, commons.wikimedia.org, CCA
W lipcu 2015 r. Gmina Miejska Mielec ogłosiła przetarg na opracowanie studium planowania układu komunikacyjnego dla miasta. Celem takich planów jest stworzenie podstaw do kontrolowanego, opartego o realne zachowania mieszkańców rozwoju systemu transportowego w danej miejscowości. Co znaleźć można w Opisie Przedmiotu Zamówienia?

Jak często korzystają Państwo z nieczynnego dworca?

Podstawą planowania układu komunikacyjnego w Mielcu są badania ankietowe. Obejmują one m.in.: badania „pasażerów korzystających ze stacji kolejowych”. Zapytać ich należy o motywację podróży, częstotliwość i ulgi przejazdowe. Jedyny problem polega na tym, że na dworcu kolejowym w Mielcu od 6 lat nie zatrzymują się żadne pociągi pasażerskie, a pomieszczenia dworcowe zajęte są przez ośrodek szkolenia kierowców i sklep meblarski…

 

Spokojnie, to tylko ankieta

Ankiety mają zostać przeprowadzone na grupie nie mniejszej niż 3% wszystkich mieszkańców gminy powyżej 9 roku życia. Zamówienie zakłada także ankietowanie kierowców. Ma ono być przeprowadzane… przy asyście Policji. Policjant zatrzymuje kierowcę na ulicy, a wtedy ankieter może spokojnie zadać kilka pytań dotyczących między innymi motywacji podróży.

 

Szczegóły szczegółami, a decyduje cena

Dokument niezwykle szczegółowo opisuje kiedy i jak powinny zostać przeprowadzone ankiety. Można przeprowadzać je jedynie w środy, czwartki lub piątki pytając o zachowania komunikacyjne z dnia poprzedniego, czyli wtorku, środy lub czwartku. Dni te zostały wskazane jako „typowe dni robocze”, co wiąże się zapewne z odległością od weekendu. Jest to o tyle ważne, że mimo iż OPZ zezwala w wyjątkowych sytuacjach na przeprowadzenie ankiety w sobotę, to osoba ankietowana i tak musi określić jak dojechała do pracy, domu lub sklepu w czwartek. Każda osoba powinna też przed opisaniem swojej podróży zostać poinstruowana przez ankietera, że przez „podróż” rozumiemy „przemieszczenie się w określonym celu pieszo lub z wykorzystaniem środków transportu na odległość nie mniejszą niż 500 metrów”. W ramach każdej podróży może wystąpić „łańcuch przemieszczeń” czyli dojście do przystanku i dalsza jazda autobusem lub np. przesiadka na rower.

Mimo tak szczegółowych wymagań dotyczących realizacji zamówienia, jakość jego wykonania nie stanowiła kryterium oceny ofert. Co więcej, mimo wyraźnie określonego terminu wykonania zamówienia (150 dni), zamawiający premiował w postępowaniu jego skrócenie, co dodatkowo negatywnie wpływać może na jakość badania. Kryterium głównym, ustalonym na poziomie 90% wartości całej oferty jest oczywiście… cena. SIWZ zatwierdzony został podpisem Prezydenta Miasta Mielca.


Lista Absurdów to wspólny projekt Stowarzyszenia Inicjatywa dla Infrastruktury i portalu "RynekInfrastruktury.pl". Czekamy na Wasze absurdy pod adresem jedrzej.puzynski@inicjatywadlainfrastruktury.pl

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rusza budowa dworca w Puławach

Przestrzeń

Rusza budowa dworca w Puławach

Witold Urbanowicz 08 kwietnia 2016

Kilkadziesiąt dworców do zburzenia

Przestrzeń

Kilkadziesiąt dworców do zburzenia

Witold Urbanowicz 06 kwietnia 2016

Trzy firmy chcą przebudować dworzec w Płocku

Przestrzeń

Trzy firmy chcą przebudować dworzec w Płocku

Anna Kostecka 26 marca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5