Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Linie nr 9 i 17 wracają do centrum Chorzowa

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
28-10-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Tramwaje Śląskie

Podziel się ze znajomymi:

Po 14 miesiącach przerwy, wynikającej z modernizacji ulicy Powstańców, w sobotę 30 października wróci ruch tramwajów na chorzowskich ulicach: Wolności, Chrobrego i Powstańców. Będą nimi kursować linie nr 9 i 17. Zmienią się też rozkłady jazdy kilku innych linii tramwajowych.

Ruch tramwajów między chorzowskim Rynkiem a Świętochłowicami został wstrzymany w sierpniu 2020 r. ze względu na przebudowę torowiska, pasa drogowego i infrastruktury podziemnej chorzowskiej ul. Powstańców. To wspólna inwestycja spółki Tramwaje Śląskie i Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie. – Torowisko i sieć trakcyjna zostały wykonane, jednak nie oznacza to zakończenia prac. Generalny wykonawca będzie kontynuował roboty w zakresie miejskim inwestycji, ale już przy prowadzonym ruchu tramwajów. Bardzo zależało nam na tym, by wznowić ruch tramwajów przed Wszystkimi Świętymi i cieszymy się, że to się udało – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.

Od soboty 30 października między centrum przesiadkowym na chorzowskim Rynku a Świętochłowicami znów będą jeździć tramwaje. Linia nr 9 kursować będzie w relacji Ruda Śląska Chebzie pętla – Chorzów Rynek, a tramwaje linii nr 17 będą jeździć między chorzowskim Rynkiem a placem Sikorskiego w Bytomiu. W związku z tym korekcie ulegną również rozkłady jazdy linii nr: 5, 7, 11, 39 i 43.

Inwestycja na ul. Powstańców łączy fragmenty torowisk i jezdnie ulic przebudowanych w ramach poprzedniego projektu unijnego. Przed ponad sześciu laty gruntowanie przebudowane zostały ul. Wolności i Chrobrego oraz chorzowski Rynek, gdzie powstało centrum przesiadkowe. Kończąc przebudowę ul. Powstańców kończy się gruntowna modernizacja całego ciągu komunikacyjnego od Świętochłowic do chorzowskiego Rynku.
W ramach tramwajowej części inwestycji na ul. Powstańców m.in.: wybudowany został nowy system odwodnienia, przebudowane sieci teletechniczne, ułożone nowe warstwy konstrukcyjne podłoża, zamontowano nowe płyty torowe, w których w otulinie sprężysto-tłumiącej osadzone zostały szyny; posadowione też zostały nowe słupy trakcyjno-oświetleniowe oraz zamontowano nową sieć trakcyjną. Zadanie objęło odcinek ok. 560 metrów toru pojedynczego. Wykonawca będzie kontynuował prace w zakresie drogowym inwestycji, który powinien zakończyć najpóźniej w lutym 2022 r.

Przeprowadzone na początku tygodnia jazdy próbne pokazały, że infrastruktura jest gotowa na przyjęcie ruchu tramwajów. – Gorzej niestety z ludźmi. Zwłaszcza chodzi o pieszych korzystających z deptaku na ulicy Wolności, którzy zupełnie nie spodziewają się tramwaju. Ostrzegamy więc, że ruch tramwajów wraca i piesi muszą zachować ostrożność w pobliżu torowiska. Przypominamy też, że pieszy nie ma pierwszeństwa przed tramwajem – dodaje Andrzej Zowada. Apel ze strony spółki Tramwaje Śląskie skierowany jest także do kierowców, by nie zostawiali już swoich samochodów w sposób uniemożliwiający przejazdu tramwaju.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5