Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Limity osób w komunikacji po cichu poluzowane. W pociągach wszystkie miejsca siedzące

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-05-30 11:38
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Limity osób w komunikacji po cichu poluzowane. W pociągach wszystkie miejsca siedzące
fot. WU
Rząd w nowym rozporządzeniu po cichu poluzował maksymalne liczby osób, które mogą podróżować komunikacją zbiorową. Od 1 czerwca w pojeździe będą mogły być zajęte wszystkie miejsca siedzące albo 50% ogółu miejsc stojących i siedzących. Oznacza to znaczne podniesienie pojemności w komunikacji miejskiej, a także znacząco w dalekobieżnej komunikacji kolejowej i autobusowej. Jednocześnie wprowadzono ograniczenia w statkach powietrznych.

Pod koniec marca, w ramach walki z koronawirusem, rząd wprowadził istotne ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zgodnie z wprowadzonym rozporządzeniem pojazdami komunikacji zbiorowej mogło podróżować nie więcej pasażerów, niż wynosi połowa miejsc siedzących.

W rozporządzeniu z 16 maja, w ramach odmrażania gospodarki, zasady te poluzowano. Pozostawiono wybór co do limitu: albo tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie), albo tylu, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Teraz, bez zapowiedzi, w nowo opublikowanym rozporządzeniu jeszcze bardziej poluzowano te restrykcje. Zgodnie z obowiązującymi przepisami danym środkiem transportu może podróżować tyle osób ile wynosi 100% liczby miejsc siedzących albo 50% wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji, przy czym wówczas połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna.

– Zmiana ta jest szczególnie istotna nie tylko dla organizatorów i operatorów komunikacji miejskiej i znacząco poprawia sytuację przewoźników autokarowych i tych przewoźników regionalnych, którzy eksploatują tabor bez miejsc stojących lub jedynie z niewielką ich liczbą – komentuje Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia i właściciel firmy PTC.

Jednocześnie wprowadzono ograniczenia w ruchu lotniczym. Zgodnie z przepisami danym statkiem powietrznym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej pasażerów niż wynosi połowa maksymalnej liczby miejsc przeznaczonych dla pasażerów określonej w dokumentacji technicznej statku powietrznego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wraca Flixbus. Pojedzie głównie do Niemiec

Komunikacja

Wraca Flixbus. Pojedzie głównie do Niemiec

Michał Szymajda 25 maja 2020

Jak wymyśleć transport publiczny na nowo?

Komunikacja

Jak wymyśleć transport publiczny na nowo?

Paweł Rydzyński 30 maja 2020

Ukraina od 22 maja stopniowo wznawia transport

Komunikacja

Ukraina od 22 maja stopniowo wznawia transport

Witold Urbanowicz 21 maja 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5