Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Lidzbark Warmiński: Pierwsza w Polsce zebra w technice 3D

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2018-06-05 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lidzbark Warmiński: Pierwsza w Polsce zebra w technice 3D
fot. UM Lidzbark Warmińsk
Lidzbark Warmiński zaskakuje po raz kolejny. Najpierw stworzył świecącą ścieżkę rowerową, która w nocy emitowała światło. Teraz przyszedł czas na kolejne nietypowe rozwiązanie – pasy w grafice 3D. Rozwiązanie to już funkcjonuje i można je testować.

Trójwymiarowe pasy powstały na razie testowo na ścieżce rowerowej przecinającej chodnik dla pieszych przy bulwarze. Rozwiązanie to powstało za sprawą burmistrza Lidzbarka Warmińskiego, Jacka Wiśniowskiego. Jak sam przyznaje w mediach, zlecił wykonanie pasów 3D po tym, jak zobaczył film z podobną grafiką namalowaną na drodze w Islandii.

O pasach w grafice 3D zrobiło się głośno, gdyż Lidzbark Warmiński zdecydował się jako pierwsze miasto w Polsce na takie rozwiązanie. Nie jest jednak jedynym miejscem, w którym taka nietypowa zebra funkcjonuje. Takim rozwiązaniem pochwalić mogą się już m.in. we Francji, Niemczech, na Islandii, w Indiach czy w Chinach. O tym, że w Polsce nie jest łatwo prowadzić eksperymenty z oznakowaniem (na drogach publicznych) świadczy chociażby przykład pasów dla pieszych na ul. Emilii Plater w Warszawie, gdzie z okazji roku szopenowskiego, miały one imitować klawisze fortepianu. Ostatecznie pomysł udało się wcielić w życie, ale przez długi czas przed przejściem stały znaki ostrzegawcze o eksperymentalnym oznakowaniu.

Pasy w Lidzbarku Warmińskim mają jednak o wiele bardziej szczytny cel. Mianowicie zapewnić mają wzrost poziomu bezpieczeństwa pieszych. Dzięki wykorzystaniu efektu 3D zebra przypomina przeszkodę. Złudzenie optyczne ma poprawić bezpieczeństwo pieszych zmuszając rowerzystów do zmniejszenia prędkości.

O Lidzbarku Warmińskim nie po raz pierwszy jest głośno. Dwa lata temu miasto zasłynęło pierwszą w Polsce świecącą ścieżką rowerową, która oddaje nagromadzone światło słoneczne i w efekcie jest widoczna w nocy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pasy w rejonie ronda Dmowskiego: Rusza przetarg na projekt

Komunikacja

Pasy w rejonie ronda Dmowskiego: Rusza przetarg na projekt

Witold Urbanowicz 30 maja 2018

Wrocław. Walka o pieszych także na przedmieściach

Przestrzeń

Wrocław. Walka o pieszych także na przedmieściach

Bartosz Józefiak 08 maja 2018

Trewir. Karol Marks na sygnalizacji świetlnej w centrum miasta

Przestrzeń

Trewir. Karol Marks na sygnalizacji świetlnej w centrum miasta

Jakub Dybalski 01 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5