Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Legionowo. Sypialnia Warszawy z dobrym dojazdem

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2015-10-26 10:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Legionowo. Sypialnia Warszawy z dobrym dojazdem
fot. Kebe, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commonsStacja Legionowo
Nasz sposób na uczynienie komunikacji zbiorowej atrakcyjną dla pasażerów to dobrze zorganizowane centra przesiadkowe oraz integracja taryfowa. Na korzyść kolei działa też w naszym przypadku atrakcyjny czas przejazdu – mówi zastępca prezydenta Legionowa Marek Pawlak.

– Jako chyba pierwsza gmina w Polsce podjęliśmy się budowy nowoczesnego centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym – podkreśla Pawlak. Obiekt będzie składał się nie tylko ze stacji kolejowej i stanowisk odjazdu autobusów. Jego wyróżnikiem jest multimedialna strefa pasażera. – W multimedialnym centrum aktywnego wypoczynku dla pasażerów. Będzie tam można wypożyczyć książkę, skorzystać z tabletów czy darmowego Internetu. To rozwiązanie unikatowe w skali całego kraju – przekonuje zastępca prezydenta.

Będą też P&R

Ważnym elementem projektu są też dwa parkingi kubaturowe typu Park&Ride, mogące łącznie pomieścić ponad 1000 samochodów. – Miejsca parkingowe przy stacjach kolejowych mogą być zachętą dla pasażerów. Chcemy, by pozostały one darmowe dla mieszkańców – zaznacza.

Zadanie finansowane częściowo ze środków polsko-szwajcarskiego programu współpracy musi zostać ukończone w bieżącym roku. Jego całkowity koszt to około 59 mln zł.

Pociąg wyprzedza samochody

Atutem kolei w przypadku Legionowa jest przede wszystkim czas przejazdu. – Połączenie drogowe nigdy nie będzie w stanie zaoferować dotarcia do Warszawy w ciągu kilkunastu minut, a taki wynik jest osiągany przez pociągi. W godzinach szczytu samochodem do Warszawy jedzie się tymczasem ok. godziny – informuje Pawlak.

Właśnie Warszawa jest najważniejszym celem codziennych podróży mieszkańców miasta i gminy. – Bliskość Warszawy determinuje kształt transportu publicznego w naszym mieście. Ma on w zasadzie charakter aglomeracyjny, skierowany właśnie na stolicę. Od wielu lat jesteśmy – słusznie zresztą – uważani za sypialnię Warszawy. Myślę, że przynajmniej część naszych mieszkańców właśnie tam pracuje, a także korzysta z tamtejszego handlu czy rozrywki – przekonuje wiceprezydent.

Duże znaczenie ma wobec tego wspólny bilet na pociągi SKM oraz warszawskie autobusy i tramwaje. – Choć odbywa się to kosztem wysokich dopłat z naszego budżetu, codzienne dojazdy są dzięki temu dla pasażerów wygodniejsze i tańsze – mówi Pawlak. Legionowski samorząd wiąże duże nadzieje z ustawą metropolitalną, mającą ułatwić wspólne organizowanie przez sąsiadujące gminy komunikacji zbiorowej.
Na terenie Legionowa działa także bezpłatna linia autobusowa dowożąca pasażerów na stację kolejową. Ma ona jednak – według Pawlaka – charakter tymczasowy, została uruchomiona na czas budowy kładki nad torami i zamknięcia przejazdu. Inne linie mają operatorów prywatnych i własną taryfę biletową.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Katowice. Tak będą wyglądać projektowane węzły przesiadkowe

Przestrzeń

Katowice. Tak będą wyglądać projektowane węzły przesiadkowe

Jakub Dybalski 13 kwietnia 2015

Żychlin: z miasta na dworzec miejskim autobusem

Komunikacja

Żychlin: z miasta na dworzec miejskim autobusem

Kasper Fiszer 24 lutego 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5