Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Miejscówka w PKP IC także do biletu miejskiego

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-07-17 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Miejscówka w PKP IC także do biletu miejskiego
fot. Kasper FiszerPociąg PKP IC w Łodzi
Miejscówka na terenie Łodzi obowiązuje także tych, którzy do przejazdu pociągiem wykorzystują... bilet tramwajowy. Łódzka Kolej Aglomeracyjna nie wypłaci zwrotu kosztów zakupu dodatkowych rezerwacji podróżującym z biletami spółki, jeśli zostały one wydane po 3 czerwca lub nie mają charakteru okresowego. Regulacje te utrudniają podróżowanie m.in. pomiędzy Łodzią-Widzewem a przystankami na osiedlach Stoki, Marysin i Arturówek.

Jak informowaliśmy już na naszych łamach, nowe przepisy wewnętrzne PKP Intercity wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa mocno skomplikowały sytuację pasażerów w łódzkim węźle kolejowym. Spółka ta honoruje bowiem bilety Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na obszarze węzła, by częściowo zrekompensować podróżnym ograniczoną liczbę kursów przewoźnika regionalnego. W zamian ŁKA uznaje również bilety PKP IC, co ułatwia np. dojazd na początkowym odcinku trasy.

Z biletem tramwajowym do pociągu InterCity

Wprowadzone w zeszłym miesiącu regulacje przewidują, że każda osoba, która wejdzie do pociągu PKP Intercity, musi w chwili przekroczenia drzwi mieć zarezerwowane miejsce siedzące. Aby zapobiec pobieraniu miejscówek na więcej niż jeden pociąg przez jednego pasażera, przedsiębiorstwo zaczęło stosować opłatę za wydanie biletu dodatkowego w wysokości 1 zł. Podróżni korzystający z uprawnień wynikających z porozumienia PKP IC – ŁKA nie są zwolnieni z uiszczania tej kwoty.

Jak potwierdziła nam Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, krajowy przewoźnik dalekobieżny honoruje jednak nie tylko bilety samej ŁKA, ale także te wydane przez Urząd Miasta Łodzi, czyli zwykłe bilety komunikacji miejskiej. Te na mocy porozumienia łódzkiej spółki z Zarządem Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi ważne są bowiem także w pociągach ŁKA w granicach administracyjnych miasta. – Konieczność zakupu biletu dodatkowego (rezerwacji) dotyczy wszystkich podróżnych zamierzających odbyć podróż pociągami IC, również tych posiadających bilety Łódzkiego Lokalnego Transportu Zbiorowego – zastrzega przy tym nasza rozmówczyni.

Niewielu uprawnionych do zwrotu poniesionych kosztów dodatkowych

Na naszych łamach informowaliśmy także o możliwości ubiegania się o zwrot kosztów nabytych miejscówek przez pasażerów ŁKA. Zgodnie ze stanowiskiem spółki jest ona jednak dalece ograniczona. – Zwrot należności za bilet dodatkowy jest możliwy, jeśli został on wydany do biletu okresowego w terminie jego ważności, a bilet okresowy został zakupiony przed 3 czerwca tego roku – wskazuje Joanna Osińska.

Jak zwrócili nam uwagę nasi czytelnicy, nowe regulacje są problemem m.in. dla podróżujących na linii Łódź-Widzew – Zgierz. Tam, w związku z dużymi przerwami pomiędzy odjazdami pociągów ŁKA, niektórym kursom PKP Intercity wyznaczono dodatkowe postoje na przystankach pośrednich na Stokach, Marysinie i w Arturówku. Skorzystanie z zastępstwa jest jednak mocno utrudnione.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5