Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kutno z nowym, wielkim parkingiem i „betonowym” placem

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
24-03-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Kutno, oprac. WU

Podziel się ze znajomymi:

W poniedziałek (22.03) w Kutnie uroczyście otwarto nowy parking z wyniesionym placem Wolności. Zastąpił on stary i wysłużony parking, który był historyczną pozostałością po niemieckiej okupacji z czasów II wojny światowej. Wyniesiony plac, wg założeń, ma "tętnić życiem".

– Przyszedł czas, by zerwać z trudną historią tego miejsca i nadać mu nowy wizerunek. Był to pomysł mieszkańców, którzy już w 2000 roku podkreślali potrzebę zmiany wyglądu centrum miasta. Ta przebudowa daje nam też nowe możliwości – informował Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

Nowy kompleks, jak zachwala miasto, podnosi poziom funkcjonalności tego miejsca. W ostatnich latach był to bowiem jedynie parking. – Po rewitalizacji będzie to miejsce spotkań, plac tętniący życiem i schowany pod płytą placu parking dla 132 samochodów z miejscami dla niepełnosprawnych, matek z dziećmi oraz z ładowarkami dla samochodów elektrycznych – dodaje Jacek Boczkaja, zastępca prezydenta Kutna.

Na wyniesionej płycie placu funkcjonować będą dwa pawilony: gastronomiczny i wystawienniczy. – Pawilon wystawienniczy będzie służyć Kutnowskiemu Domowi Kultury, na potrzeby organizacji wystaw stałych. Jeśli chodzi o pawilon gastronomiczny, to lada dzień zostanie ogłoszony przetarg, w którym wyłonimy najemcę. Ma to być kawiarnia, gdzie będzie można usiąść i zrelaksować się w sercu miasta – wyjaśnia Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta Kutna.

Miasto przypomina, że wygląd placu został pozytywnie zaopiniowany przez grono specjalistów powołane na potrzeby konkursu na najlepszą koncepcję architektoniczną. Do tak zwanego sądu konkursowego zostali zaproszeni m.in. ówczesny Wojewódzki Konserwator Zabytków w Łodzi, Prezes i Wiceprezes Okręgowej Izby Architektów Polskich w Łodzi oraz ówczesny Dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, ówcześni radni i regionaliści.

Prace związane z rewitalizacją najstarszej, historycznej części miasta, w tym modernizacją Willi dr. Troczewskiego pochłonęły około 40 mln złotych, z czego blisko 18 mln zł to dotacja unijna. Wykonawcą prac budowlanych w zakresie modernizacji placu Wolności, Rynku Zduńskiego oraz ulic przyległych była firma Unibep z Bielska Podlaskiego.

Do momentu wejścia w życie odpowiednich aktów prawnych, mieszkańcy będą mogli korzystać z parkingu bezpłatnie. Pierwsi korzystający zostali obdarowani upominkami w postaci ramek na tablice rejestracyjne.

Plac zbiera różne opinie. „Parking to jednak nie wszystko, bo mieszkańcy odzyskali też część społeczną, która będzie się mieścić nad garażem. Czy jednak będzie ona przyjazna dla mieszkańców? (…) Mam duże wątpliwości czy po ustawieniu roślin, uruchomieniu fontann, zniesieniu obostrzeń sanitarnych i otwarciu kawiarni Plac Wolności stanie się miejscem estetycznym, przyciągającym mieszkańców i stanowiącym przyjazne miejsce spotkań i rekreacji” – zastanawia się autor strony Kutnowskie Ulice i Drogi Rowerowe. Jak dodaje, lepiej by to wyglądało, gdyby parking znajdował się pod ziemią, a plac został dodatkowo zagospodarowany go zielenią, małą architekturą i dodatkowymi elementami przyciągającymi ludzi.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Kutnowskie Ulice i Drogi Rowerowe
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5