Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Kutno – kolejne miasto bez PKS-u

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-12-11 13:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kutno – kolejne miasto bez PKS-u
fot. Kasper FiszerSymbol PKS
Działalności przewozowej nie prowadzi już obecnie PKS Kutno. W tej części kraju można wciąż liczyć na połączenia realizowane przez mniejszych przewoźników busowych, ale oczywiście na części tras obsługiwanej dawniej przez duże przedsiębiorstwo komunikacja się nie odbywa. To kolejny przykład skutków złej kondycji całego segmentu transportu autobusowego na obszarach pozamiejskich.

Do listy przedsiębiorstw wywodzących się z dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej, które przestały w tym roku świadczyć usługi przewozowe na liniach regularnych, należy dopisać PKS Kutno. Przewoźnik obsługujący dotychczas północną część regionu łódzkiego zlikwidował swoje ostatnie kursy przed kilkoma miesiącami. Przez pięć lat spółka była częścią Grupy PKS Grodzisk Mazowiecki.

PKS Grodzisk był zobowiązany do utrzymywania przewozów do 2016 r.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Kutnie zostało skomunalizowane w 2010 r. – wcześniej należało do Skarbu Państwa. Lokalny samorząd rozważał różne formy przekształceń spółki, a jednym z pomysłów było połączenie przedsiębiorstwa z Miejskim Zakładem Komunikacji w Kutnie. Do tego jednak nie doszło – ostatecznie przewoźnik o silnej dawniej pozycji rynkowej został sprzedany.

Za nieco ponad 1,3 mln zł PKS Kutno został kupiony w 2013 r. przez PKS Grodzisk Mazowiecki. Spółka ta zobowiązała się wówczas, że do końca 2016 r. nie pozbędzie się udziałów w kutnowskim PKS-ie ani nie przestanie realizować podstawowej działalności przewoźnika (innymi słowy, że będzie utrzymywać komunikację regularną). Przejęła także zobowiązania przewoźnika, a długi PKS Kutno sięgały wówczas ok. 1,3 mln zł.

Do Łodzi, Płocka i Żychlina wciąż dojedziemy busem

Próżnię po PKS-ie wypełnili częściowo mniejsi przewoźnicy prywatni. Firma Marqs z Łęczycy operuje m.in. na trasach Kutno – Płock przez Gostynin i Łęczyca – Kutno przez Witonię. Sand-Bus oferuje natomiast przede wszystkim połączenia z Kutna do Łodzi przez Piątek, a ponadto z Kutna do Pniewa przez Żychlin i z Kutna do Żychlina przez Bedlno.

Przypomnijmy, że niedawno praktycznie przestał funkcjonować należący do Mobilisu PKS Płock, którego połączenia docierały dawniej także w rejon Kutna. Na terenie województwa łódzkiego działalność operacyjną przestał zaś prowadzić PKS Piotrków Trybunalski (również należący do koncernu Mobilis). Cięć w połączeniach dokonał PKS Łódź, a także m.in. Kasz-Bus. Problemy branży mają charakter ogólnopolski.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tychy kupują 43 autobusy CNG. Po raz drugi

Komunikacja

Tychy kupują 43 autobusy CNG. Po raz drugi

Witold Urbanowicz 10 grudnia 2018

Ulm z nową linią tramwajową i nowymi Avenio

Komunikacja

Ulm z nową linią tramwajową i nowymi Avenio

inf. prasowa 10 grudnia 2018

Łódź: MPK odebrało ostatnie Swingi

Komunikacja

Łódź: MPK odebrało ostatnie Swingi

Roman Czubiński 10 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5