Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Kto przygotuje projekt przebudowy dworca w Białymstoku?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-10-12 15:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kto przygotuje projekt przebudowy dworca w Białymstoku?
fot. Dąb Wielki, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
PKP SA przygotowują szereg projektów dworcowych w Polsce Wschodniej. Jednym z nich jest przebudowa zabytkowego dworca w Białymstoku. W przetargu na dokumentację projektową wpłynęło właśnie pięć ofert opiewających na kwoty od ok. 488 tys. zł do 1,021 mln zł brutto. Przewidywany termin rozpoczęcia robót budowlanych to III kwartał 2017 r. Według założeń część budynków nieobjętych ochroną zostanie wyburzona.

Dwukondygnacyjny dworzec w Białymstoku został wybudowany w 1862 r. Na parterze znajdują się hol główny, poczekalnia, przebudowane w stylu współczesnym, toalety, kasy biletowe, pomieszczenia techniczne, komercyjne, biura IC, PR, PLK i SOK. Na piętrze natomiast pomieszczenia handlowe, usługowe oraz biurowe (IC, PR) oraz powierzchnie SOK. Dworzec obecnie obsługuje ok. 1,8 mln podróżnych rocznie.

Pod koniec sierpnia PKP SA ogłosiły przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy dworca. Budynek dworca figuruje na liście zabytków od 1985 r., dlatego też prace muszą odbyć się z poszanowaniem jego charakteru, w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Obiekt ma zostać poddany kompleksowej renowacji z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej oraz dostosowaniem do nowych funkcji. Na czas prac powstanie dworzec tymczasowy.

Nie przewidziano ingerencji w bryłę budynku poza rozbiórką parterowego segmentu przylegającego do dworca od strony południowej oraz części obiektu, która nie jest wpisana do rejestru zabytków. W miejscu zlikwidowanej części dworca przewidziano wykonanie wiaty-zadaszenia, pod którą będzie umiejscowione projektowane przez PKP PLK przejście podziemne, które będzie przebiegać na drugą stronę torów – w rejon dworca PKS. Natomiast w miejscu wyburzonego budynku na rampie po południowej stronie zaplanowano miejsca parkingowe na 100 pojazdów. Projektanci mają też dostosować projektowany układ komunikacyjny do planów i projektów Urzędu Miasta Białystok. Przed dworcem znajdą się przystanki autobusowe.


fot. Henryk Borawski, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons

Natomiast układ funkcjonalny wewnątrz dworca powinien być dostosowany do wskazanej przez przyszłych użytkowników funkcji. Na parterze nadal będą mieściły się hol główny, kasy biletowe i centrum obsługi klienta, toalety, lokale komercyjne, biura PLK i SOK, na piętrze natomiast przewidziano pomieszczenia techniczne, ochrony, SOK, managera dworca, PKP IC, biuro rzeczy znalezionych. Blisko 35% powierzchni dworca będzie dostępnych dla funkcji publicznych.

W postępowaniu otwarto właśnie oferty. Jedynym kryterium jest cena. Wpłynęło pięć propozycji opiewających na kwoty od ok. 488 tys. zł do 1,021 mln zł brutto. Najtańszą złożyło konsorcjum BBC Best Building Consultants, Nadzory i Doradztwo Budowlane – Grzegorz Łopatowski i Schuessler – Plan Inżynierzy. Zamawiający zamierzał natomiast przeznaczyć na realizację projektów ok. 1,13 mln zł brutto.


fot. Pacyfa, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons

Dokumentacja powinna zostać wykonana w ciągu 34 tygodni od zawarcia umowy. Projektant będzie też sprawować nadzór autorski nad pracami. Przewidywany termin rozpoczęcia robót budowlanych to III kwartał 2017 r., natomiast przewidywany okres realizacji wynosi 16 miesięcy od momentu zawarcia umowy z wykonawcą.

Dworzec zostanie wyremontowany dzięki środkom z programu dla Polski Wschodniej. Równolegle toczą się prace przygotowawcze dla dworców Skarżysko-Kamienna, Czeremcha, Siemiatycze, Olsztynek i Szczytno.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Przebudowa dworca w Inowrocławiu wznowiona

Przestrzeń

Przebudowa dworca w Inowrocławiu wznowiona

Witold Urbanowicz 11 października 2016

Miechów: Rusza przetarg na remont dworca

Przestrzeń

Miechów: Rusza przetarg na remont dworca

Witold Urbanowicz 27 września 2016

Łuków: Pasażerski krajobraz po przebudowie…

Komunikacja

Łuków: Pasażerski krajobraz po przebudowie…

jar, Rynek Kolejowy 27 września 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5