Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Ksawerów remontuje tramwaj, autobus do września

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-07-06 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ksawerów remontuje tramwaj, autobus do września
Fot. Kasper FiszerAutobus zastępczy Łódź – Ksawerów – Pabianice
Trwa przetarg na remont sieci trakcyjnej na obszarze gminy Ksawerów. Prace mają pozwolić na wznowienie kursów tramwajowej linii 41 z Łodzi do Pabianic. Przerwa w ruchu będzie jednak trwać prawdopodobnie jeszcze około trzy miesiące.

Od niespełna dwóch miesięcy nieczynna pozostaje linia tramwajowa z Łodzi przez Ksawerów do Pabianic. Przyczyną jest bardzo zły stan techniczny sieci trakcyjnej, która przestała spełniać normy prawne i zdaniem przewoźnika, MPK Łódź, nie gwarantowała bezpieczeństwa ruchu. Miasto Pabianice wybrało już wykonawcę w przetargu na m.in. wymianę przewodu jezdnego. Niebawem ma on przystąpić do prac.

Remont obejmie cały odcinek ksawerowski

Aby ruch tramwajowy został przywrócony, konieczne jest jednak także wykonanie podobnych robót na terenie gminy Ksawerów, która leży pomiędzy Pabianicami a Łodzią. Tamtejszy samorząd zabezpieczył środki na niezbędną naprawę jeszcze w maju, co ogłosił na wspólnej konferencji prasowej władz obu podłódzkich gmin. Obecnie trwa wybór wykonawcy robót.

– Gmina Ksawerów ogłosiła przetarg na remont sieci trakcyjnej linii tramwajowej na odcinku od ul. Mały Skręt [na granicy Łodzi] do ul. Widzewskiej w Ksawerowie – potwierdza Małgorzata Krajewska z Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Ksawerów. Oznacza to, że prace obejmą cały odcinek linii pabianickiej leżący na obszarze gminy. – Składanie ofert możliwe jest do 10 lipca tego roku – dodaje nasza rozmówczyni.

Dwa lata dalszej eksploatacji – i co dalej?

W ramach zamówienia samorząd planuje wymianę nie tylko przewodu jezdnego, ale także części osprzętu sieciowego i dwunastu słupów trakcyjnych. Wszelkie prace mają zostać zakończone do 30 września, co umożliwiłoby zapowiedziane przez władze Pabianic przywrócenie kursów linii 41 jesienią. Możliwe jest jednak, że wykonawca zrealizuje roboty wcześniej, bo zadeklarowany termin wykonania jest jednym z kryteriów wyboru oferenta o wadze 10%. Pozostałe to cena (60%) i okres gwarancji (30%).

W treści zamówienia gmina Ksawerów przypomina, że ubiega się o dotację na kompleksową modernizację linii w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, co może doprowadzić do skrócenia okresu gwarancyjnego. Prawdopodobnie rozstrzygnięcie konkursu projektów transportowych RPO nastąpi wczesną jesienią. Samorządy szacują, że jeśli środki nie zostaną im przyznane, zlecana właśnie naprawa sieci trakcyjnej pozwoli na około dwa lata dalszej eksploatacji trasy bez konieczności podejmowania kolejnych większych inwestycji. Dalsza przyszłość podmiejskiej linii tramwajowej pozostaje jednak niepewna.

Liczą na środki z RPO i na tramwaj, i na autobusy

Przypomnijmy, że Urząd Miejski w Pabianicach ubiega się o dotację nie tylko na remont linii tramwajowej, lecz także na znaczne inwestycje w transport miejski. Jednym z kluczowych elementów programu przeznaczonego do realizacji ze środków ZIT ma być zakup osiemnastu autobusów niskoemisyjnych dla MZK Pabianice. Przewoźnik obsługuje także trasy docierające na obszar gminy Ksawerów.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lutomiersk: Tramwaj ma wrócić we wrześniu

Komunikacja

Lutomiersk: Tramwaj ma wrócić we wrześniu

Kasper Fiszer 05 lipca 2017

Łódź: W wakacje remont Gdańskiej

Komunikacja

Łódź: W wakacje remont Gdańskiej

Roman Czubiński 27 czerwca 2017

Pabianice: Zmiany w komunikacji zastępczej do Łodzi

Komunikacja

Pabianice: Zmiany w komunikacji zastępczej do Łodzi

Kasper Fiszer 27 czerwca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5