Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Ksawerów poparł działania Pabianic ws. tramwaju

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-02-23 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ksawerów poparł działania Pabianic ws. tramwaju
Fot. Kasper FiszerTramwaj na linii Pabianice – Łódź
Gmina Ksawerów chce porozumieć się z Pabianicami w sprawie wspólnego wystąpienia o środki z RPO. Zwiększa to szanse na powodzenie inwestycji, która ma pozwolić na przetrwanie trasy, której stan techniczny stale się pogarsza. Modernizacja infrastruktury będzie dużym wyzwaniem finansowym dla wiejskiej gminy, w której mieszka zaledwie nieco ponad 7 tys. osób.

W zeszłym tygodniu Urząd Miejski w Pabianicach poinformował o planach zgłoszenia projektu remontu infrastruktury tramwajowej do konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Oznacza to, że miasto praktycznie wycofało się z realizacji wspólnej inwestycji wszystkich podłódzkich samorządów i planuje przeprowadzić niezbędne roboty niezależnie od pozostałych gmin. Decyzję tę wspiera gmina Ksawerów, co może być kluczowe dla realizacji przedsięwzięcia.

Samorządy pracują nad formalnym porozumieniem

Część linii tramwajowej łączącej z Łodzi do Pabianic należy bowiem do małej, zamieszkanej przez ok. 7 tys. osób gminy wiejskiej Ksawerów. Remont pabianickiego fragmentu trasy nie zagwarantowałby zatem przetrwania ważnego dla miasta połączenia, bowiem problem pogarszającego się stanu technicznego dotyczy również odcinka znajdującego się poza zarządem Pabianic i Łodzi. Ksawerów uczestniczył wcześniej w pracach nad Łódzkim Tramwajem Metropolitalnym (projektem wspólnym dla wszystkich linii podmiejskich).

Jak informuje jednak lokalny samorząd, na razie współpraca miasta Pabianice i gminy Ksawerów nie została jeszcze sformalizowana. – Aktualnie jesteśmy na etapie uzgadniania porozumienia w temacie remontu linii tramwajowej na odcinku od Pabianic poprzez teren gminy Ksawerów do pętli Chocianowice-Ikea w Łodzi – powiedział nam Marek Rzepkowski, przedstawiciel Urzędu Gminy Ksawerów. – Porozumienie to określi zakres rzeczowo-finansowy całego przedsięwzięcia wraz z rozbiciem na poszczególne samorządy – dodaje.

Ogromna popularność tramwaju wśród mieszkańców Ksawerowa

Tramwaj stanowi najważniejsze połączenie transportem zbiorowym Ksawerowa zarówno z Łodzią, jak i z Pabianicami. Gmina zarządza linią na odcinku niecałych trzech kilometrów, na którym zlokalizowano pięć przystanków tramwajowych. – Biorąc pod uwagę obłożenie tego środka komunikacji, stwierdzić można, iż cieszy się on ogromną popularnością wśród mieszkańców – czytamy w Strategii rozwoju gminy Ksawerów na lata 2014 – 2020. Zły stan techniczny infrastruktury wymieniany jest w dokumencie wśród największych problemów gminy.

Samorząd Ksawerowa finansuje jednak także komunikację autobusową, ale utrzymywaną jedynie w kierunku Pabianic. Na podstawie porozumień międzygminnych MZK Pabianice uruchamia linie 263 Pabianice – Ksawerów oraz T Pabianice – Rzgów. Ta ostatnia nie przebiega co prawda przez sam Ksawerów, ale przez sołecką Wolę Zaradzyńską leżącą na obszarze gminy. Przebieg trasy 263 nie pokrywa się z tramwajem linii 41 i zapewnia komunikację pomiędzy innymi obszarami miejscowości. Na terenie Ksawerowa zatrzymują się także autobusy nocne łódzkiej podmiejskiej linii N4 Łódź – Pabianice, która w tej relacji obsługiwana jest jedynie w weekendy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pabianice: Tramwaj zwolni 1 marca

Komunikacja

Pabianice: Tramwaj zwolni 1 marca

Kasper Fiszer 21 lutego 2017

Łódź: Czy uda się odkorkować Rondo Solidarności?

Komunikacja

Łódź: Czy uda się odkorkować Rondo Solidarności?

Roman Czubiński 17 lutego 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5