Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Ksawerów: Mamy pieniądze na remont tramwaju

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
20-07-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Ksawerów: Mamy pieniądze na remont tramwaju
Fot. Kasper FiszerTramwaj na zawieszonej obecnie linii 41
Wciąż nie został rozstrzygnięty przetarg na remont sieci trakcyjnej tramwaju na terenie gminy Ksawerów. Prace są niezbędne, by jesienią móc wznowić ruch na nieczynnej linii z Łodzi do Pabianic. Jedyny oferent zaproponował jednak cenę przeszło dwukrotnie przekraczającą początkowe założenia finansowe samorządu.

Dużo emocji budzi w ostatnich dniach w aglomeracji lódzkiej opisywany przez nas przetarg na wymianę sieci trakcyjnej zorganizowany przez gminę Ksawerów. Naprawa jest niezbędna, by na podmiejską trasę z Łodzi do Pabianic mógł wrócić ruch zawieszony w połowie maja. Od tamtej pory zamiast tramwajów linii 41 uruchamiane są zastępcze autobusy Z41. Niebawem rozpocznie się remont pabianickiej części trasy.

Remont przeszło dwukrotnie droższy niż założyła gmina

Ofertę w ogłoszonym w czerwcu postępowaniu złożyła tylko jedna firma – Progreg Budownictwo z Krakowa. To ten sam podmiot, który zdobył już zamówienie w Pabianicach. Zaproponował on wykonanie robót w zamian za niecałe 320 tys. zł. Kwota ta wydaje się rynkowo uzasadniona, jednak jak wynika z ogłoszenia o otwarciu ofert podpisanego przez wójta gminy Ksawerów Adama Topolskiego, znacznie przekracza wstępne założenia budżetowe samorządu.

– Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia kwotę brutto w wysokości 140 tys. zł – czytamy w piśmie. Zachodzą więc obawy, czy remont dojdzie do skutku. Nieprzeprowadzenie prac na terenie Ksawerowa oznaczałoby nie tylko brak możliwości przywrócenia kursów do Pabianic, ale także brak efektu remontu zakontraktowanego już przez sąsiednie miasto.

Gmina zapewnia, że ma całość niezbędnych środków

Na razie postępowanie nie zostało rozstrzygnięte. Lokalny samorząd uspokaja jednak, że niezbędna naprawa zostanie przeprowadzona. – Gmina Ksawerów potwierdza zarezerwowanie w całości w budżecie na rok 2017 środków finansowych na wykonanie zadania pod nazwą Remont części sieci linii tramwajowej w Gminie Ksawerów – powiedział nam Marek Rzepkowski z Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Ksawerów. To właśnie pod taką nazwą toczy się wspomniany przetarg.

– Prace obejmą wymianę przewodu jezdnego na odcinku od ul. Mały Skręt do ul. Widzewskiej wraz z wymianą części osprzętu sieciowego – przypomina przedstawiciel urzędu. Wskazany przez niego odcinek pokrywa cały fragment linii pabianickiej, jaki znajduje się na terenie gminy Ksawerów. Jeśli ta zdecyduje się podpisać umowę z oferentem, trasa tramwajowa ma być przejezdna najpóźniej 30 września. Progreg nie zdecydował się bowiem na deklarację skrócenia czasu robót, co było jednym z kryteriów wyboru wykonawcy.

Decyzja ws. dalszej przyszłości trasy wciąż nie zapadła

Przypomnijmy, że samorządy z Pabianic i Ksawerowa ubiegają się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na kompleksowy remont trasy. Aktualnie zlecane prace mają bowiem charakter awaryjny i zapewnią możliwość dalszej eksploatacji linii tylko przez ok. dwa lata. Wciąż trwa procedura oceny wniosków złożonych w ramach konkursu projektów transportowych.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5