Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Krotoszyn. Nietypowy rower miejski

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Stawecki

Data publikacji:
2017-02-24 07:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Krotoszyn. Nietypowy rower miejski
fot. Chris, lic. CC BY 2.0
Władze Krotoszyna wpadły na nietypowy pomysł na wdrożenie sieci wypożyczalni rowerów. Park maszynowy systemu będzie składał się z odremontowanych jednośladów przekazanych nieodpłatnie przez mieszkańców. To pierwszy taki system w Polsce.

Zbudowanie sieci wypożyczalni rowerów zawsze wymaga wygospodarowania niemałych środków w budżecie. Znaczna część przeznaczana jest na zakup jednośladów. Zazwyczaj przypada ich 10 na każdą stację.

Na nietypowy i bez wątpienia ciekawy pomysł na zminimalizowanie kosztów stworzenia systemu rowerów publicznych wpadły władze Krotoszyna. Zamiast zamawiania nowych maszyn postanowiły ogłosić zbiórkę nieużywanych rowerów, które – po odpowiednim liftingu – trafią na ulice.

Tanio i oryginalnie

„Krotoszyński Rower Miejski to projekt polegający na bezpłatnym używaniu rowerów przekazanych przez mieszkańców naszej gminy. Każdy, kto ma jednoślad w domu, będzie mógł go przekazać do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Krotoszynie, gdzie pracownicy spółki dokonają ich przeglądu, naprawią i przygotują do dalszego korzystania. Rowery zostaną pomalowane na jednolity kolor, który będzie kojarzył się z krotoszyńską akcją oraz oznaczone trwałymi plakietkami informacyjnymi i chipami” – czytamy w ogłoszeniu zamieszczonym na oficjalnym portalu Krotoszyna.

Zbiórka, o której mowa, trwała do 21 stycznia. Przyjmowano jednoślady sprawne bądź wymagające niedużego remontu. Gmina zdecydowała się na powyższe rozwiązanie kierowana chęcią testowania niestandardowych metod, jednak władze nie ukrywają, że za realizacją pomysłu przemawiały przede wszystkim względy ekonomiczne.

– Koszt zakupu i eksploatacji systemów, jakie zaoferowały nam profesjonalne firmy, wydawał nam się zbyt duży. Dlatego postawiliśmy na coś odmiennego niż to, co posiadają obecnie większe miasta – komentuje burmistrz Krotoszyna, Franciszek Marszałek. – Proponowana przez nas forma znana jest m.in. w holenderskim Brummen będącym naszym miastem partnerskim.

KRM w kwietniu

Na razie urzędnicy nie podają informacji na temat liczby rowerów, jaką ostatecznie udało się zgromadzić. Wiadomo, że przekazano ich przynajmniej dziewięć. Dwa wymagają lekkiego remontu. W przypadku reszty nakłady finansowe potrzebne na odrestaurowanie będą musiały być nieco większe.

Odnowione maszyny staną w pięciu lokalizacjach: przy dworcu autobusowym, na Rynku, w Parku Miejskim im. Wojska Polskiego, obok Urzędu Miejskiego i przy ul. Podmiejskiej. Mieszkańcy będą mogli korzystać z systemu za darmo.

Czy pomysł okaże się trafiony i wzbudzi zainteresowanie? Przekonamy się wkrótce. Start KRM zaplanowano na 28 kwietnia.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Czy z powodu smogu rezygnować z roweru? W Warszawie czasem tak

Komunikacja

Czy z powodu smogu rezygnować z roweru? W Warszawie czasem tak

Jakub Dybalski 13 lutego 2017

Rowerowe statystyki 2015. Z roku na rok  bezpieczniej?

Komunikacja

Rowerowe statystyki 2015. Z roku na rok bezpieczniej?

Rafał Stawecki 13 lutego 2017

W Polsce też są firmy, które płacą za dojazdy na rowerze

Mobilność

W Polsce też są firmy, które płacą za dojazdy na rowerze

jd/inf. pras. 28 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5