Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Krosno: PKP i miasto uzgodniły zakres remontów dwóch części dworca

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-07-12 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Krosno: PKP i miasto uzgodniły zakres remontów dwóch części dworca
Fot. Kasper FiszerDworzec kolejowy w Krośnie
Dworzec kolejowy w Krośnie ma obecnie dwóch zarządców: jego część przejęło miasto, a część nadal należy do PKP SA. Remonty ich obu mają zakończyć się mniej więcej w tym samym czasie. Samorząd uzgodnił także z kolejową spółką zakres robót na styku obu obiektów.

Niedawno informowaliśmy na naszych łamach o ogłoszeniu przez PKP SA przetargu na remont dworca kolejowego Krosno. Wcześniej plan odnowienia krośnieńskiego dworca i organizacji w nim placówki edukacyjno-rozrywkowej o nazwie Etnocentrum ogłosił zaś samorząd miejski. Poszczególne części obiektu mają bowiem różnych właścicieli, którzy teraz porozumieli się w sprawie zakresu prac i terminu ich realizacji.

Część dworca od czterech lat należy do miasta

– PKP SA przekazały gminie Krosno nieczynną część budynku dworca w 2015 r. – przypomina Anna Cierkowska, główny specjalista w Wydziale Prasowym Polskich Kolei Państwowych. Potwierdza też, że – jak wynika z wiedzy spółki – plan utworzenia tam Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej jest aktualny. Dodaje, że trwa rewitalizacja obiektu.

Pozostała część dworca – połączona z budynkiem miejskim ścianą – wciąż administrowana jest zaś przez PKP SA. Ogłoszony przetarg dotyczy tego obiektu, a także wiaty od strony torów i wieży wodnej. – Planowane prace obejmą wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, naprawę elewacji wraz z jej odmalowaniem, częściową wymianę rynien oraz rur spustowych, uzupełnienie utwardenia terenu przed dworcem kostką brukową, częściową wymianę cokołu dworca wykonanego z piaskowca, remont kominów i naprawę schodów przy budynku – wylicza nasza rozmówczyni.

Jest szansa, że prace zakończą się jeszcze w tym roku

Dodatkowo wymienione zostaną obróbki blacharskie wiaty, wyremontowane zostaną zaś słupy, a sama jej konstrukcja zostanie odmalowana. Jak zapewniają nas służby prasowe PKP SA, kolej uzgodniła z miastem zakres prac na styku obu połączonych budynków. – Miasto wyremontuje wiatę (zadaszenie), która będzie połączona z wiatą należącą do PKP. Również chodnik zostanie połączony na granicy działek – precyzuje Anna Cierkowska. Konieczne były także uzgodnienia z konserwatorem zabytków. – Dotyczyły one kolorystyki elewacji, aby całość stacji PKP była w podobnych kolorach – zaznacza przedstawicielka zarządcy kolejowego.

– Jeżeli w przetargu wyłoniony zostanie wykonawca robót zlecanych przez PKP SA, to jest szansa, że remont zostanie zakończony jeszcze w tym roku – prognozuje Anna Cierkowska. – W podobnym czasie ma być zakończona inwestycja prowadzona przez miasto – dodaje. Żaden z przewoźników nie wyraził póki co chęci otwarcia na krośnieńskim dworcu kasy biletowej, więc najprawdopodobniej nie będzie jej tam równiez po zakończeniu wszystkich prac remontowych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5