Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Krakowski Kazimierz znów będzie strefą ograniczonego ruchu

Dalej Wstecz
Autor:

Magdalena Romanowska

Data publikacji:
2020-08-17 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Kraków

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Krakowski Kazimierz znów będzie strefą ograniczonego ruchu
fot. ZTP Kraków
Ze względu na historyczny charakter Kazimierza w Krakowie oraz na wpływające do urzędu miasta wnioski od mieszkańców i Rady dzielnicy, w rejonie tym zostanie ponownie przywrócona Strefa Ograniczonego Ruchu.

Jak poinformował urząd miasta Krakowa, w związku z wpływającymi do urzędu wnioskami od mieszkańców oraz Rady Dzielnicy o przywrócenie organizacji ruchu, przeprowadzono analizę zasadności przywrócenia strefy. Analiza ta przede wszystkim wykazała, że samo funkcjonowanie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania nie rozwiązało problemu nadmiernego ruchu samochodowego. 

Obecnie przywracana strefa będzie pokrywać się z obszarem, w którym ograniczenia obowiązywały od 2017 roku. Dodatkowo, z uwagi na liczne skargi mieszkańców na zakłócanie porządku i niebezpieczne zachowania niektórych kierowców, na części ulicy Miodowej pilotażowo zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu.

Ograniczenie to będzie obowiązywać tylko w weekendy, kiedy przez większość czasu nie funkcjonuje Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania. Rozwiązanie to może jednak ulec zmianie, kiedy w te dni zostanie wprowadzona strefa płatnego parkowania.

Wyżej opisane zmiany stopniowo wejdą w życie pod koniec miesiąca, po uruchomieniu ruchu tramwajowego na ulicy Krakowskiej. Dokładny termin wejścia w życie zmian zostanie podany z odpowiednim wyprzedzeniem.Dopuszczenia dotyczące wjazdu do strefy pozostają bez zmian.

Warto przypomnieć, że w 2017 r. Kraków wprowadził na Kazimierzu strefę ograniczonego ruchu. Projekt zakładał ograniczenie ruchu i zakaz wjazdu na teren dzielnicy z wyjątkiem mieszkańców i instytucji do tego uprawnionych. W 2018 r. wojewoda małopolski nakazał zmianę organizacji ruchu na Kazimierzu. Wojewoda uznał, że projekt jest niezgodny z interesem społecznym. W wyniku tej decyzji na Kazimierzu wprowadzono pierwszą w Polsce strefę czystego transportu, która jednak nie spełniła swojego zadania.

Prezydent Krakowa złożył skargę na ten akt nadzoru do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 28 grudnia 2018 r. WSA uchylił skargę. Od tego wyroku wojewoda małopolski złożył skargę kasacyjną do NSA, która została oddalona w listopadzie ubiegłego roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wiedeń oddaje ulice pieszym. Tak się walczy z koronawirusem!

Mobilność

Wiedeń oddaje ulice pieszym. Tak się walczy z koronawirusem!

Łukasz Malinowski 11 kwietnia 2020

NSA: Ograniczenia w ruchu na krakowskim Kazimierzu zgodne z prawem

Prawo & Finanse

NSA: Ograniczenia w ruchu na krakowskim Kazimierzu zgodne z prawem

inf. prasowa, oprac. wu 28 listopada 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5