Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kraków: Zielone światło EBI na współfinansowanie linii do Mistrzejowic

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-07-20 15:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa ZDMK

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków: Zielone światło EBI na współfinansowanie linii do Mistrzejowic
fot. MPK Kraków
Kraków czeka na oferty ze strony trzech zaproszonych firm w przetargu na budowę trasy tramwajowej do Mistrzejowic. W finansowanie inwestycji chce zaangażować się Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Po analizie przygotowanego przez miasto projektu w modelu PPP, rada dyrektorów wydała zgodę na udzielenie kredytu temu przedsiębiorstwu, któremu przypadnie realizacja.

Do składania ofert Kraków zaprosił trzy firmy: Mota-Engil Central Europe PPP, Vardun, oraz konsorcjum firm: PPP Solutions Polska (lider), Gulermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu A.S. (partner). To te trzy podmioty okazały się najlepsze spośród siedmiu, które aspirowały o możliwość realizacji tej inwestycji. – Pierwotny termin złożenia ofert uległ przedłużeniu (z maja na lipiec), od firm wpłynął wniosek o dłuższy termin z uwagi na rozmowy z bankami i sytuację epidemiologiczną, przychyliliśmy się do niego – wyjaśnia Marcin Hanczkowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Niewykluczone, że termin zostanie wydłużony do połowy sierpnia, gdyż jedna z firm złożyła odwołanie.

Jak przekonuje Kraków, informacja z EBI to kolejny dowód na to, że decyzja o realizacji inwestycji w trybie PPP jest słuszna. Krakowski projekt w kategorii Improving urban transport and green shipping znalazł się obok takich inwestycji, jak budowa nowych linii metra w indyjskim mieście Kanpur czy modernizacja portu śródlądowego w niemieckim mieście Duisburg. Wsparcie projektu ze strony banku pozwoli uzyskać warunki finansowania, które korzystnie wpłyną na ostateczną ofertę. –Rozmowy z EBI prowadziliśmy od zeszłego roku, w ich trakcie konieczne było złożenie dodatkowych dokumentów, m.in. uzasadniających potrzebę społeczną dla realizowanego projektu. Ostatecznie wpłynęła do nas pozytywna opinia z ich strony – podkreśla dyrektor.

Kraków zakłada, że zawarcie umowy z wybraną firmą, będzie możliwe do końca roku. Czas na zaprojektowanie linii oraz pozyskanie decyzji pozwalającej na realizację inwestycji określony został na drugi kwartał 2022 r. Z kolei zakończenie robót budowlanych i rozpoczęcie okresu eksploatacji w pierwszym kwartale 2024 r. (utrzymanie przez okres 20 lat – do 2044 r.).

Na nowym 4,5-kilometrowym odcinku od ul. Meissnera do Mistrzejowic pojawi się 10 par przystanków. Zgodnie z wynikami prognoz ruchu w ciągu godziny z linii skorzysta blisko 3 tys. osób. Projekt zakłada, że tramwaje na tym odcinku będą mogły odjeżdżać z częstotliwością co 1,5 minuty. W okolicy ronda Polsadu pojawi się nowy wielopoziomowy węzeł przesiadkowy (tramwaj pojedzie tunelem, w którym przewidziano jedną parę przystanków).

Projekt został wybrany jako jeden z kilku (z różnych branż) projektów pilotażowych przez rząd. W oparciu o doświadczenia projektu będą powstawały wytyczne dla innych miast odnośnie tego jak pozyskiwać finansowanie w modelu PPP na inwestycje infrastrukturalne. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w następnej perspektywie finansowane przez UE będą wyłącznie projekty transportowe zero i niskoemisyjne.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5