Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kraków zawiesza trasę tramwajową do Walcowni. Kiedy wróci – nie wiadomo

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-11-06 11:25
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków zawiesza trasę tramwajową do Walcowni. Kiedy wróci – nie wiadomo
fot. Google Maps
Przy okazji zbliżającej się naprawy odcinka torowiska w al. Solidarności Kraków zawiesi też kursowanie tramwajów do pętli Walcownia. – Powodem jest zły stan torów. Tramwaje nie wrócą po wznowieniu ruchu w al. Solidarności – mówi Bartosz Piłat z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Na razie nie wiadomo kiedy mógłby zostać tutaj wznowiony ruch.

Kraków przygotowuje się do awaryjnej naprawy torowiska tramwajowego w al. Solidarności na odcinku pomiędzy ul. Bulwarową i węzłem rozjazdów Kombinat. Prace będą prowadzone na ok. kilometrowym odcinku trasy. – Zakładamy rozpoczęcie robót w okolicach 15 listopada. Dzięki nim torowisko będzie mogło służyć przez kolejne dwa lata do prac o szerszym zakresie, które w tym miejscu planujemy – mówi Bartosz Piłat.

Prace za blisko 2,5 mln zł będzie prowadzić firma ZUE. Ich zakres obejmuje m.in. wymianę podbudowy z tłucznia w miejscach zapadnięć, wymianę drewnianych podkładów na nowe, wymianę ok. 15% szyn, wykonanie spawanych połączeń szynowych, regulację i podbijanie stabilizacyjne toru oraz szlifowanie falistego zużycia szyn. Utrudnienia potrwają ok. miesiąc.

Przy okazji remontu w al. Solidarności zawieszony zostanie też ruch na trasie do Walcowni. – Trasa ta wypada, gdyż nie ma za bardzo sensu puszczać stąd linii tramwajowej objazdem – mówi Piłat. Prędko jednak tramwaje na Mrozową nie wrócą. – Po przeprowadzeniu remontu w al. Solidarności nie zostanie wznowiony ruch do Walcowni – aż do remontu tej trasy. Tory są w tym miejscu w bardzo złym stanie – wyjaśnia Bartosz Piłat.

Perspektywy przeprowadzania jakichkolwiek prac na trasie do Walcowni są w tej chwili niejasne m.in. ze względów formalno-prawnych. – Tereny te nie należą do miasta, tylko do huty ArcelorMittal. Wszystkie zabiegi formalne trwają – mówi Bartosz Piłat. Na razie też nie ma zabezpieczonych środków na remont. – Nie ma co ukrywać, że to nie jest najpilniejsza trasa tramwajowa pod względem potrzeb inwestycyjnych – zauważa przedstawiciel ZDMK.

Zdaniem Bartosza Piłata nie ma jednak ryzyka, że tramwaje nigdy nie wrócą. – O pełnej likwidacji w tym momencie nie myślimy. Są pomysły związane z wykorzystaniem pętli na Walcowni do obsługi przystanku kolejowego Lubocza i rozbudowujących się osiedli po drugiej stronie torów. Kiedy jednak możliwy będzie remont w tej chwili nie jesteśmy w stanie określić – mówi Bartosz Piłat.


Trasa wzdłuż Mrozowej do Walcowni uruchomiona w 1955 r., a pętlę Walcownia oddano w 1969 r. Na dwukilometrowym odcinku trasy znajdują się cztery zespoły przystanków, w tym dwa na żądanie. Do Walcowni dojeżdża z Borka Fałęckiego linia nr 22. W ciągu dnia tramwaje jeżdżą z częstotliwością co 15 min., a w dni wolne – co 20 min.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków. Ruszył remont torowiska do Bronowic [wizualizacje]

Przestrzeń

Kraków. Ruszył remont torowiska do Bronowic [wizualizacje]

Jakub Dybalski 24 października 2018

Kraków z pomostowym przetargiem na utrzymanie torowisk

Komunikacja

Kraków z pomostowym przetargiem na utrzymanie torowisk

Witold Urbanowicz 22 października 2018

Kraków rozpoczyna dialog techniczny ws. zakupu 60 tramwajów

Komunikacja

Kraków rozpoczyna dialog techniczny ws. zakupu 60 tramwajów

Witold Urbanowicz 28 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5