Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Kraków: Zajezdnia tramwajowa w Nowej Hucie z nowymi torami

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2019-12-22 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa MPK Kraków

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków: Zajezdnia tramwajowa w Nowej Hucie z nowymi torami
fot. MPK Kraków
W zajezdni tramwajowej Nowa Huta zakończył się kolejny etap budowy torów postojowych, które już wkrótce będą potrzebne do obsługi m.in. nowych niskopodłogowym tramwajów firmy Stadler. W przyszłości tory te zostaną zadaszone. Zakończenie etapu prac w zajezdni nie jest jednak jedyną ważną inwestycją zrealizowaną przez przewoźnika w 2019 r.

zakończyło się także ustawianie drugiego rzędu słupów, które będą stanowić konstrukcję potrzebną do zadaszenia placu postojowego dla tramwajów. W przyszłości powstanie hala o długości 150 m, przeznaczona do obsługi tramwajów. Na dachu tej hali zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. Energia, która będzie z nich pozyskiwana, ma wystarczyć do zaspokojenia wszystkich potrzeb niezbędnych do funkcjonowania całego zaplecza obiektu.

Warto podkreślić, że zakończone 18 grudnia prace to kontynuacja kompleksowego planu modernizacji zajezdni tramwajowej w Nowej Hucie realizowanej przez MPK SA już od ponad 7 lat, którego celem jest nie tylko poprawa warunków dla zatrudnionych pracowników, ale także ochrona środowiska. Prace nad koncepcją i projektem przebudowy zajezdni w Nowej Hucie rozpoczęły się w 2012 roku. Pięć lat później, w lutym 2017 r., zaczęła funkcjonować hala obsługi tramwajów z nowoczesną ogrzewaną myjnią i system dystrybucji piasku. W tym samym roku został także oddany budynek hali z tokarką podtorową, dzięki której pracownicy MPK mogą dbać o odpowiednią jakość powierzchni obręczy kół tramwajowych. 1 czerwca 2019 roku oficjalnie zakończyła się realizacja pierwszego etapu budowy torów postojowych, w ramach którego powstały cztery tory o długości ponad 1000 m oraz nowoczesna podstacja trakcyjna, która będzie służyć do zasilania wewnętrznych sieci trakcyjnych o mocy przyłączeniowej 2500kW.

Budowa nowych torów w zajezdni tramwajowej Nowa Huta to nie jedyna ważna inwestycja zrealizowana w 2019 roku przez MPK SA w Krakowie. W grudniu do Krakowa przyjechał pierwszy z 50 niskopodłogowych tramwajów Stadlera. Cały kontrakt wart ok. 364 mln zł netto zgodnie z umową zostanie zrealizowany do końca 2020 roku. W 2019 roku został także przeprowadzony przetarg na dostawę kolejnych niskopodłogowych wagonów w liczbie do 60 sztuk (10 tramwajów w opcji podstawowej i 50 jako opcja dodatkowa). Trwa jeszcze badanie oferty przesłanej przez firmę Stadler Polska.

Mijający rok to także duży sukces Krakowa w aplikowaniu o unijne fundusze na dostawę nowych autobusów elektrycznych. Zakup 50 przegubowych autobusów elektrycznych dla Krakowa znalazł się już na liście projektów wybranych do dofinansowania ze środków unijnych. Złożony przez MPK wniosek spełnił wymagane przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych kryteria oceny i uzyskał odpowiednią liczbę punktów, dzięki czemu MPK zyska ok. 110 mln zł dotacji UE na sfinansowanie tej inwestycji.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5