Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Kraków zachęca do chodzenia. „Szybciej niż autem”

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2019-08-06 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków zachęca do chodzenia. „Szybciej niż autem”
fot. UM Kraków
Kraków jest obecnie miastem, gdzie najwięcej ludzi w Polsce porusza się po mieście pieszo. Ruszyła kampania „Chodźże po Krakowie”, która została przygotowana przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa i Zarząd Transportu Publicznego. W jej ramach powstał schemat dostępności pieszej Śródmieścia i Nowej Huty.

29 proc. wszystkich podróży po Krakowie wykonywana jest na nogach. Około 5 proc. rowerem. Reszta komunikacją miejską (ok. 34 proc.) lub samochodem (ok. 29 proc.). Pozostałe sposoby to na razie margines, w którym lokują się np. e–hulajnogi.
Krakowscy urzędnicy zwracają uwagę, że ze względu na rodzaj zabudowy Śródmieścia, odległości między pewnymi punktami wydają się spore, dlatego mieszkańcy decydują się na samochód lub komunikację zbiorową. Na pewnych odcinkach ten drugi wybór rzadko jest oszczędnością czasu.

Przykład – przejście z rejonu placu Inwalidów pod teatr Bagatela to według wyliczeń urzędników około pięć minut marszu (czas został dopasowany do tych, którzy chodzą wolniej). Tramwajem bywa szybciej, samochodem z pewnością nie. Nawet jeśli uda się pod Planty dojechać szybko, trzeba tam potem znaleźć miejsce do parkowania, a to strata czasu.

źródło: UM Kraków

Stąd akcja „Chodźże po Krakowie”. Poza zachętą czasową w Krakowie zwracają też uwagę na korzyści zdrowotne. Aby pokazać, jak bardzo pewne odległości bywają złudnie duże, przygotowano schematyczne mapy Śródmieścia i Nowej Huty (obie można znaleźć tutaj). Naniesiono na nie najbardziej popularne trasy, a dla każdego odcinka podano czas, jaki zajmuje jego przejście. To czas liczony dla osób mniej sprawnych. Dla wielu ma być niespodzianką, jak blisko siebie znajdują się dla pieszego pewne punkty miasta.

Nieco przypomina to niedawną propozycję warszawskiego radnego Marka Szolca, który zasugerował oznaczenie na licznych planach miasta obecnych na ulicach stolicy wyznaczenie obszaru dostępnego w pięć minut piechotą. W lipcu oznaczono w ten sposób pierwsze sto „tablicomap”. Kolejne dwieście będzie poprawiane sukcesywnie.

Schematy pieszych podróży będą systematycznie rozmieszczane w obszarach, których dotyczą - Nowej Hucie i ścisłym centrum. „Korzystajcie z nich nie tylko przy pięknej pogodzie - może się okazać, że lepiej poznacie miasto i dzięki temu podróże samochodem na zakupy kilka, kilkanaście kilometrów od domu będą potrzebne rzadziej” – przekonują urzędnicy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Senat. Komisja poparła prace nad pierwszeństwem pieszych

Prawo & Finanse

Senat. Komisja poparła prace nad pierwszeństwem pieszych

Jakub Dybalski 17 lipca 2019

Warszawa. „Tablicomapy” z informacją o pieszej odległości

Przestrzeń

Warszawa. „Tablicomapy” z informacją o pieszej odległości

jd/inf. pras. ZTM 14 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5