Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kraków z jedną linią metra i metrobusem

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-01-25 14:11
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków z jedną linią metra i metrobusem
fot. Martyn Janduła
Kraków otrzymał już wstępną analizę dotyczącą kierunku rozwoju komunikacji miejskiej. Rekomendowany wariant zawiera budowę jednej linii lekkiego metra oraz dwóch linii metrobusu (BRT). Tunel w pierwszym etapie miałby zostać wykorzystany przez tramwaj.

Biuro Inżynierii Transportu z Poznania przygotowało dla Krakowa studium rozwoju komunikacji miejskiej. Rekomendowany został wariant „Metro MetroBus”, który zakłada powstanie jednej linii metra na trasie wschód-zachód o długości 15,3 km, budowę dwóch linii metrobusu o długości 20,4 km oraz rozbudowę systemu szybkiego tramwaju poprzez modernizację torowisk i priorytety w sygnalizacji. Miałoby powstać 22,5 km nowego torowiska tramwajowego, a do modernizacji przewidziano 46 km torowisk. Zakłada się też rozwój szybkiej kolei aglomeracyjnej. Koszt operacyjny tego wariantu na lata 2020-2049 szacowany jest na 8,7 mld zł.

W pierwszym etapie zakłada się, że tunel, który powstałby pod Starym Miastem, byłby wykorzystywany do ruchu tramwajowego z możliwością wykorzystania w przyszłości przez metro. Dzięki temu obiekt mógłby służyć w pełni mieszkańcom Krakowa bez względu na dalsze etapy rozbudowy sieci komunikacyjnej i realizację metra. Dalej, wzdłuż al. Jana Pawła II, przyszłe metro byłoby poprowadzone po powierzchni.

Ważnym elementem projektu jest sieć metrobusu (BRT). Przyjęty wariant zakłada wykorzystanie istniejących i wytyczenie nowych, wydzielonych pasów autobusowych, dostosowanie torowisk tramwajowych do prowadzenia ruchu pojazdów oraz priorytety na skrzyżowaniach. Średnia prędkość metrobusu miałaby wynosić 26-27 km/h.

Autorzy analizy podkreślają, że prognozy popytu wskazują na nieefektywność budowy klasycznego metra, stąd propozycja tańszego i ograniczonego rozwiązania w postaci lekkiego metra. Jak zauważają władze miasta, przyjęty wariant zakłada budowę metra, spełnia więc wolę mieszkańców wyrażoną w referendum. Ponadto jest najtańszy spośród rozważanych wariantów metra (do trzech linii). Poza tym pozwala na etapowanie inwestycji.

Miasto skłania się też do realizacji dodatkowego wariantu rozbudowy szybkiego tramwaju. Obejmuje on 47,7 km nowych tras i modernizację 53,4 km istniejących torowisk. W połowie lutego zespół doradców prezydenta Krakowa przyjmie ostateczną wersję analizy. W lutym zostanie ona też przedstawiona Radzie Miasta. Dla przyjętego wariantu zostanie zlecone opracowanie studium wykonalności z uszczegółowieniem przebiegu.

Mapy przebiegu można ściągnąć TUTAJ.mat. UM Kraków

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Budowa metra w Krakowie najwcześniej po 2021 r.

Przestrzeń

Budowa metra w Krakowie najwcześniej po 2021 r.

Witold Urbanowicz 12 kwietnia 2016

Kraków: Metrobusy częścią Trasy Łagiewnickiej?

Przestrzeń

Kraków: Metrobusy częścią Trasy Łagiewnickiej?

Agnieszka Serbeńska 09 lutego 2016

Metro w Krakowie to politycznie trudna decyzja. Komu zabrać?

Przestrzeń

Metro w Krakowie to politycznie trudna decyzja. Komu zabrać?

Witold Urbanowicz 08 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5