Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Kraków z dodatkowym dofinansowaniem unijnym na inwestycji

Dalej Wstecz
Data publikacji:
31-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Kraków

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Kraków z dodatkowym dofinansowaniem unijnym na inwestycji
fot. UM Kraków
O dodatkowe 44,8 mln zł zwiększone zostanie dofinansowanie inwestycji na transport miejski dla metropolii krakowskiej. Pieniądze będą przeznaczone na zwiększenie dofinansowania Unii Europejskiej dla dotychczas realizowanych projektów.

Dodatkowe fundusze będą przekazane dzięki decyzji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. – Dotychczasowe inwestycje, jak powstanie torowiska wzdłuż Trasy Łagiewnickiej, przebudowa i budowa linii tramwajowych czy budowa zintegrowanego obiektu pętli autobusowo-tramwajowej, są flagowymi przykładami efektywnej współpracy europejskich i krajowych instytucji finansowych oraz samorządu. Formuła Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych umożliwia wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów, co sprzyja poprawie efektywności polityki spójności – mówił Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Wspólne projekty transportowe w Małopolsce

Dotychczas w ramach POIiŚ na obszarze województwa małopolskiego realizowanych jest siedem projektów z zakresu transportu miejskiego. Wsparcie obejmuje nie tylko obszar Metropolii Krakowskiej – jeden z projektów związany jest z opracowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Obszaru Funkcjonalnego Myślenic. – Z dofinansowaniem Funduszy Europejskich POIiŚ na terenie Małopolski realizowane są projekty o łącznej wartości 1,68 mld zł, z czego dofinansowanie to 667,19 mln zł – powiedział minister Grzegorz Puda.

– Kraków od lat korzysta ze środków unijnych, w tym ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Do tej pory miasto i Metropolia Krakowska uzyskały przeszło 667 mln zł unijnego dofinansowania na różnego rodzaju przedsięwzięcia w ramach środków ZIT. Cieszymy się z zapowiedzi zwiększenia dofinansowania projektów komplementarnych w ramach Programu Operacyjnego Infastruktura i Środowisko. Łącznie, dzięki decyzji ministerstwa funduszy i polityki regionalnej otrzymamy dodatkowe 44,8 mln zł środków, które dofinansują m.in. remonty i modernizację torowisk oraz linię tramwajową w ramach Trasie Łagiewnickie – zaznacza prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Budowa Trasy Łagiewnickiej to jeden z największych w historii Krakowa projektów inwestycyjnych. Realizowane przez spółkę Trasa Łagiewnicka zadanie, połączyło południowe i zachodnie dzielnice miasta. Bardzo istotnym fragmentem Trasy jest zrealizowana w zeszłym roku linia tramwajowa, która pozwoliła na odciążenie komunikacyjne Podgórza, dzięki połączeniu osiedli na południu miasta – Kurdwanowa i Łagiewnik – mówi Mariusz Piątkowski, prezes zarządu spółki Trasa Łagiewnicka.

W Metropolii Krakowskiej realizowanych jest sześć projektów obejmujących budowę i modernizację linii tramwajowych, zakup taboru tramwajowego, zakup autobusów elektrycznych oraz opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). Na obszarze funkcjonalnym Myślenic realizowany jest projekt dotyczący opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Obszaru Funkcjonalnego Myślenic. Wartość projektu to 267 tys. zł, w tym dofinansowanie UE to 190 tys. zł.

Fundusze Europejskie 2021-2027 wspierają transport zbiorowy

– Dofinansowanie inwestycji w niskoemisyjny transport miejski będzie kontynuowane w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS). ZIT Metropolia Krakowska otrzymał drugą co do wielkości alokację w wysokości 450 mln zł – dodał minister Grzegorz Puda.

Z programu FEnIKS na zrównoważoną mobilność miejską – jeden z głównych obszarów wsparcia w sektorze transportu – MFiPR przeznaczyło około 2 mld euro. Realizowane projekty obejmą budowę i modernizację infrastruktury tramwajowej i autobusowej, zakup nowego taboru tramwajowego, elementy Inteligentnych Systemów Transportowych, budowę węzłów przesiadkowych. W dalszej kolejności przewidujemy również wsparcie zakupu taboru autobusowego czy trolejbusowego.

10 mld zł z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 przeznaczone na wspieranie inwestycji w niskoemisyjny transport publiczny w polskich miastach stawia go na trzecim miejscu pod względem wysokości alokacji w Programie – zaraz po sektorze drogowym i kolejowym.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Roman Czubiński 04 września 2023

Zobacz również:

Na co 4,4 mld zł z Instrumentu „Łącząc Europę”?

Prawo & Finanse

Na co 4,4 mld zł z Instrumentu „Łącząc Europę”?

inf. pras. 25 czerwca 2023

Tramwaje we Wrocławiu, GZM i Krakowie z dofinansowaniem unijnym

Prawo & Finanse

Pozostałe z wątku:

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Roman Czubiński 04 września 2023

Zobacz również:

Na co 4,4 mld zł z Instrumentu „Łącząc Europę”?

Prawo & Finanse

Na co 4,4 mld zł z Instrumentu „Łącząc Europę”?

inf. pras. 25 czerwca 2023

Tramwaje we Wrocławiu, GZM i Krakowie z dofinansowaniem unijnym

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5