Partnerzy serwisu:
Mobilność

Kraków. W zimie po ulicach wciąż jeżdżą rowerzyści

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-01-21 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków. W zimie po ulicach wciąż jeżdżą rowerzyści
fot. Marcin Wójcik/ZIKiT
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie pochwalił się danymi pomiarowymi z dziewięciu punktów w mieście, gdzie sprawdzana jest liczba przejazdów rowerowych. Od początku stycznia zanotowano tam prawie 50 tys. przejazdów.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, dzięki zamontowanym specjalnym liczydłom rowerowym w popularnych węzłach komunikacyjnych Krakowa, systematycznie zlicza i udostępnia wyniki, dotyczące aktywności rowerzystów w mieście. Obecnie ZIKiT dysponuje 9 punktami pomiarowymi, które służą do mierzenia natężania ruchu rowerowego. Są to: Bulwary, Kotlarska, Mogilska, Wielicka, Wadowicka oraz nowe liczydła, uruchomione w ostatnim kwartale 2017 r.: Dworzec Główny, Monte Cassino, Smoleńsk, Tyniecka.

50 tys. jednośladów

Dzięki punktom pomiarowym wiadomo, że od 1 do 18 stycznia br. przez miasto dokonano ponad 48 tysięcy przejazdów na rowerach, przy czym największe natężenie jednośladów można było zaobserwować w lokalizacji ulicy Mogilskiej (10 862 przejazdów), Kotlarskiej (6 831 przejazdów) oraz Monte Cassino (5 925 przejazdów) i Bulwarów Wiślanych (5 086 przejazdów). Najmniej popularna jest trasa przy ulicy Wielickiej.

Gdyby te dane odnieść do pomiarów letnich, wydać wyraźnie, że zima odstrasza od roweru. Tylko w jeden dzień (30 maja), gdy poprzednio robiono w Krakowie szersze badania, przez Rondo Mogilskie przejechało 4080 rowerzystów. Z drugiej jednak strony, liczby pokazują, że nie wszyscy odstawiają na zimę rower do garażu, a przez każdy z punktów pomiarowych potrafi przejechać kilkaset osób na jednośladach dziennie.

ZIKiT zwraca uwagę, że na ruch rowerowy w okresie zimowym z pewnością wpływ ma również to, iż Kraków jest jedynym miastem w Polsce, które udostępnia rowery dla mieszkańców przez cały rok. Wavelo, tamtejszy system roweru publicznego, zarządzany przez Bike–U, częściowo działa również zimą, co w skali kraju jest wyjątkiem. Dla krakowian pozostawiono na tę porę roku 550 rowerów. W dodatku do końca lutego 2018 r. minuta jazdy w taryfie Pay As You Go kosztuje tylko 10 groszy, czyli prawie dwa razy mniej, niż zwykle.

Od początku roku Wavelo wypożyczano ponad 7 tysięcy razy. Na wypożyczonych jednośladach przejechano ponad 20 000 km w ciągu 18 dni.

Zimą 1/3 Wavelo

ZIKiT nie chwali się, ile z zanotowanych w styczniu przejazdów dotyczy Wavelo. Według pomiarów z maja i czerwca, było to 3,7 proc., przy czym na różnych stacjach pomiarowych dane potrafiły się znacząco różnić. Zimą udział rowerów publicznych jest raczej mniejszy, bo jest ich mniej (poza zimą to ponad 1,5 tys. rowerów, teraz, wspomniane 550). Dla porównania w Warszawie, według badań z ubiegłego roku. Veturilo do 12,4 proc. ruchu rowerowego. Tu jednak tez trzeba wziąć poprawkę, że to system większy, liczący ok. 5 tys. rowerów. Zresztą właśnie dzięki powiększeniu go, ten udział wzrósł skokowo. Jeszcze w 2016 r. gdy rowerów Veturilo było 3 tys., stanowiły 6,5 proc. ruchu rowerowego w stolicy. No i Veturilo zimę spędza w magazynie.

W Krakowie do dyspozycji rowerzystów oddano na dziś ok. 220 km szlaków rowerowych. Chodzi o drogi dla rowerów, ciągi pieszo-rowerowe, chodniki z dopuszczonym ruchem rowerowym, pasy rowerowe, kontrapasy oraz tzw. kontraruch rowerowy, gdzie dopuszczona jest jazda rowerem „pod prąd” na ulicach jednokierunkowych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Czy Kopenhaga osiągnęła już swój szczyt rowerowy?

Komunikacja

Czy Kopenhaga osiągnęła już swój szczyt rowerowy?

Magdalena Zygmunt 25 grudnia 2017

Nextbike płaci 50 zł za odnaleziony rower

Prawo & Finanse

Nextbike płaci 50 zł za odnaleziony rower

Jakub Dybalski 20 grudnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5