Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Kraków: Solaris i Stadler przedłużą ofertę, ale Pesa może się odwołać

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-11-16 14:05
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków: Solaris i Stadler przedłużą ofertę, ale Pesa może się odwołać
fot. Michał Szymajda
Kilka dni temu MPK Kraków ponownie rozstrzygnął przetarg na dostawy do 50 nowych tramwajów, wybierając tym razem ofertę Solarisa i Stadlera. Jej ważność upływa dzisiaj, ale producenci deklarują przedłużenie tego terminu. Sprawa nie jest jednak ostatecznie rozstrzygnięta: Pesa, która pierwotnie wygrała postępowanie, wciąż ma prawo odwołać się. – Rozważamy – mówi Maciej Grześkowiak, szef PR Pesy.

Krakowska saga przetargowa ciągnie się już od roku. Oferty w postępowaniu na dostawy 35 tramwajów z opcją zwiększenia zamówienia o kolejne 15 pojazdów (więcej o zamówieniu pisaliśmy tutaj) otwarto w październiku zeszłego roku. Jeszcze przed rozstrzygnięciem MPK Kraków chciało wykluczyć ofertę Pesy, ale producent skutecznie odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej, a następnie Sądu Okręgowego.

W sierpniu MPK po raz pierwszy rozstrzygnęło postępowanie, wybierając ofertę Pesy. We wrześniu jednak minął termin ważności wadium do oferty, a następnie także ważność samej oferty. Zamawiający, w obawie o losy zamówienia oraz dofinansowania unijnego i mając na względzie terminy związania innych oferentów, wezwał Pesę do podpisania umowy w dniu 10 listopada. Producent miał do 8 listopada przysłać niezbędne dokumenty, które do MPK wpłynęły następnego dnia.

W wyznaczonym terminie nie doszło jednak do podpisania umowy – przewoźnik poinformował, że Pesa nie wniosła gwarancji finansowej i wybrał drugą z kolei ofertę, złożoną przez Solarisa i Stadlera. Pesa odpowiadała, że MPK wykorzystuje kolejne preteksty do wykluczenia jej z przetargu. Producent zapewnił tez, że trwa procedura pozyskania gwarancji zabezpieczających realizację kontraktu, a podpisanie umowy byłoby możliwe po 20 grudnia.

Jak już wcześniej informowaliśmy, termin ważności oferty złożonej przed rokiem przez Solarisa i Stadlera, które wygrało przetarg w ponownym rozstrzygnięciu, upływa dzisiaj (16 listopada). – Przedłużymy termin ważności naszej oferty tak długo, jak to będzie potrzebne, by oferta była rozpatrywana – zapewnia jednak Mateusz Figaszewski, rzecznik prasowy firmy Solaris. – Mamy potwierdzenie, że oferta zostanie przedłużona do 30 listopada – potwierdza Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK Kraków.

Na razie nie wyznaczono terminu podpisania umowy, gdyż uczestnikom postępowania przysługuje 10 dni od ogłoszenia rozstrzygnięcia na złożenie ewentualnych odwołań. – Rozważamy taka możliwość – nie ukrywa Maciej Grześkowiak, szef PR Pesy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków: Pesa odwołuje się ws. kontraktu na tramwaje

Prawo & Finanse

Kraków: Pesa odwołuje się ws. kontraktu na tramwaje

Witold Urbanowicz 20 listopada 2017

Kraków. Pesa odpowiada: Gdy MPK nie miało pieniędzy, czekaliśmy

Prawo & Finanse

Kraków. Pesa odpowiada: Gdy MPK nie miało pieniędzy, czekaliśmy

Jakub Dybalski 10 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5