Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Kraków. Solaris i MAN z ofertami dla MPK

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-08-18 12:16
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków. Solaris i MAN z ofertami dla MPK
fot. MPK Kraków
W dwóch dużych przetargach na leasing w sumie 75 autobusów miejskich oferty złożyły Solaris i MAN. MPK Kraków ma jednak pewien problem, bo nie na wszystkie zadania znaleźli się chętni i nie wszystkie oferty mieszczą się w kosztorysie.

To w sumie jedne z większych zakupów taboru w formie leasingu w Polsce. W dodatku to ciekawe przetargi, bo dotyczą tych pojazdów, wobec których MPK ma wysokie wymagania estetyczne. Jak już pisaliśmy w dokumentacji przetargowej wskazano m.in., że muszą być wyraziste, choć bez ekstrawagancji, a „optymalne krzywizny mają być wyrazem nowoczesnego spojrzenia”. W obu przypadkach chodzi o leasing na nietypowy czas 103 miesięcy, czyli nieco ponad 8,5 roku.

W pierwszym przetargu, który dotyczył 38 niskopodłogowych autobusów przegubowych, swoją ofertę złożył tylko Solaris w konsorcjum z Millenium Leasing, który zażyczył sobie 75 067 911,85 zł brutto. Producent z Bolechowa świetnie zmieścił się w założeniach finansowych zamawiającego, który przeznaczył na ten przetarg 75 783 622,59 zł brutto. Rozstrzygnięcie staje się więc raczej formalnością.

Problem jest z drugim przetargiem, który dotyczy w sumie 37 autobusów standardowej długości. Jest podzielony na dwa zadania. W pierwszym chodzi o 30 niskopodłogowych autobusów na miejskie ulice, w drugim o 7 pojazdów, które mają jeździć na liniach podmiejskich, co wiąże się z pewnymi różnicami w budowie i wyposażeniu.

W pierwszym zadaniu oferty złożyły Solaris oraz PKO Leasing (48 502 471,43 zł brutto) a także MAN i mLeasing (49 862 682,18 zł brutto). Oferta Solarisa jest nie tylko nieco tańsza, ale też wiąże się z dłuższą gwarancją na autobus (4,5 roku, podczas gdy MAN oferuje 4–letnią gwarancję). Obaj producenci dają też pięcioletnią gwarancję na silnik. Problem w tym, że obie oferty znacząco przekraczają założenia finansowe MPK Kraków, który w tej części zadania chciał wydać 42 735 127,02 zł brutto.

Na drugą część zadania, czyli siedem autobusów podmiejskich, planowano wydać w Krakowie 9 971 529,64 zł, tylko, ze akurat w tej części nikt nie złożył oferty.

Pojazdy mają zostać dostarczone w ciągu 7 miesięcy od dnia podpisania umowy. Teraz w MPK będą musieli zdecydować, czy w drugim przetargu zapłacić więcej niż pierwotnie zakładano, czy go w całości unieważnić. Jeśli krakowski przewoźnik zdecyduje się podnieść budżet, to zwycięstwo Solarisa wcale nie jest pewne. Cena stanowi tylko 60 proc. wagi oceny ofert, pozostałe punkty można zyskać za kilkanaście kryteriów technicznych, a tu MAN może z powodzeniem nadrobić różnicę w punktacji za cenę.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków: Pętla Nowy Bieżanów Południe z ładowarkami

Przestrzeń

Kraków: Pętla Nowy Bieżanów Południe z ładowarkami

Witold Urbanowicz 08 sierpnia 2017

Krakowianie pojadą 77 nowymi ekologicznymi autobusami

Komunikacja

Krakowianie pojadą 77 nowymi ekologicznymi autobusami

jd/inf. pras. 19 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5