Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kraków: Ruszą nowe przyspieszone linie aglomeracyjne

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-07-26 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Kraków

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków: Ruszą nowe przyspieszone linie aglomeracyjne
fot. MPK Kraków
Z końcem sierpnia ruszą nowe przyspieszone linie aglomeracyjne – zapowiada Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Będzie to atrakcyjna alternatywa dojazdu do Krakowa dla mieszkańców gmin Michałowice i Zielonki.

Od 30 sierpnia planuje się uruchomić dwie nowe linie:
  • nr 307 – kursującą na trasie „Osiedle Podwawelskie” – rondo Grunwaldzkie, ul. Konopnickiej, Aleje Trzech Wieszczów, al. 29 Listopada, Węgrzce, Bibice – „Michałowice Urząd Gminy”
  • nr 337 – kursującą na trasie „Nowy Kleparz” – ul. Prądnicka, ul. Łokietka, ul. Pachońskiego, Zielonki, Trojanowice, Januszowice, Przybysławice, Brzozówka – „Owczary Pętla”. Linia docelowo ma kursować Trasą Wolbromską.

Nowe linie będą kursować co 15 minut w szczycie komunikacyjnym oraz co 30 minut poza szczytem i w weekendy. Na terenie Krakowa autobusy będą zatrzymywać się tylko na wybranych przystankach, zaś poza granicami miasta obsłużą wszystkie przystanki. Obecnie Zarząd Transportu Publicznego jest na zaawansowanym etapie ustaleń z gminami, dlatego możliwe są pewne korekty i zmiany funkcjonowania nowych linii.

Uruchomienie nowych linii spowoduje zmiany na liniach nr 207 i 257. Linia nr 207 będzie kursować wieczorami i w weekendy przez przystanki „Trojanowice Krakowska” i „Trojanowice Pętla” w zamian za przekształconą w linię nr 337 linię nr 237. Wprowadzone zostaną także korekty na linii nr 257.

ZTP zapowiada także, że po zakończeniu remontu ulicy Władysława Łokietka zostanie uruchomiona linia aglomeracyjna nr 290. Autobusy pojadą trasą: „Krowodrza Górka” – ul. Krowoderskich Zuchów, ul. Wyki, ul. Łokietka, ul. Starego Wiarusa, Zielonki: ul. Pękowicka, ul. Słoneczna, ul. Lawendowa, ul. Na Popielówkę, ul. Zięby, Kraków: ul. Na Zielonki, ul. Jurajska, Zielonki: ul. Ojcowska – „Pękowice Ojcowska”.

Uruchomienie nowych linii aglomeracyjnych wpisuje się w politykę zrównoważonego transportu Krakowa. Aby ograniczyć liczbę samochodów wjeżdżających codziennie do miasta, należy zapewnić atrakcyjną i pewną alternatywę dla pasażerów chcących korzystać z transportu publicznego. Takie działania muszą dotyczyć nie tylko samego Krakowa, ale również gmin ościennych.

ZTP zapowiada, że możliwe jest uruchomienie podobnych połączeń do gmin Niepołomice i Wielka Wieś, a w dalszej perspektywie do Skawiny czy Liszek.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5