Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kraków: Ruchome schody przy MDA będą zadaszone. I wreszcie ruszą

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-06-2019
Ostatnia modyfikacja:
09-12-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Kraków: Ruchome schody przy MDA będą zadaszone. I wreszcie ruszą
fot. Maciej Dudek
Dworce kolejowy i autobusowy w Krakowie wreszcie znów mają zostać połączone czynnymi schodami ruchomymi. Wielomiesięczna przerwa w działaniu eskalatorów pomiędzy wyjściem z dworca PKP a wejściem na górną płytę MDA utrudniała przesiadki w jednym z najważniejszych węzłów multimodalnych w Polsce. Miasto zapowiada, że przeprowadzi generalny remont schodów, a przy okazji zadaszy je, by zwiększyć komfort pasażerów.

Nasi Czytelnicy zwrócili nam uwagę na bardzo długi okres wyłączenia z eksploatacji schodów ruchomych łączących krakowski dworzec kolejowy z wejściem na górną płytę Małopolskiego Dworca Autobusowego. – Zbliża się okres wakacji – czytamy w e-mailu przysłanym do naszej redakcji. Wówczas przesiadających się pomiędzy pociągami a autobusami będzie najprawdopodobniej jeszcze więcej, a dla osób z dużym bagażem czy mających problemy z poruszaniem się pokonanie wysokich równoległych schodów tradycyjnych może okazać się dużym problemem.

Miasto zawarło już umowę z projektantem zadaszenia

– Ruchome schody przy MDA prowadzące do góry wyłączono w listopadzie 2018 r., a drugi kierunek uległ awarii w lutym tego roku – potwierdza Magdalena Wasiak z Zespołu Prasowego Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Jako przyczynę wstrzymania ruchu schodów wskazuje ona zużycie łańcuchów stopniowych oraz korozję elementów konstrukcyjnych spowodowaną działaniem wód opadowych. Dodajmy, że przed ostatnim wyłączeniem schodów do przerw w ich funkcjonowaniu dochodziło już wielokrotnie.

Tym razem okres, kiedy pomiędzy dworcami trzeba iść pieszo, jest jednak wyjątkowo długi: po siedmiu miesiącach od zatrzymania się eskalatorów jadących w górę wciąż daleko jest do ich ponownego uruchomienia. – Przerwa jest tak długa, bo oczekiwaliśmy m.in. na ofertę projektową zadaszenia. Właśnie podpisaliśmy umowę na opracowanie takiego projektu. Zostanie ono wykonane zarówno nad schodami ruchomymi, jak i stałymi – zapowiada nasza rozmówczyni.

Wymieniona jest już kabina windy

Przedstawicielka ZDMK zapewnia również, że niezwłocznie po zdobyciu pozwolenia na budowę i niezbędnych pozwoleń konwersatorskich miasto rozpisze przetarg na wymianę schodów. – Ich wymiana rozpocznie się niezwłocznie po wyłonieniu wykonawcy prac – mówi. Przyznaje przy tym także, że wstrzymanie ruchu schodów wiąże się z nadsyłaniem do Zarządu skarg od mieszkańców. – Stąd właśnie podjęte działania zmierzające ku kompleksowej wymianie schodów i budowie zadasenia oraz dokonana wymiana kabiny windy – stwierdza.

Nowy dworzec autobusowy w Krakowie otwarto w listopadzie 2005 r. Zastąpił on stary dworzec istniejący w miejscu, na którym dziś stoi Galeria Krakowska. Do 2011 r. funkcjonował on pod nazwą Regionalny Dworzec Autobusowy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5