Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Kraków: Remonty tramwajowe w Nowej Hucie i centrum

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-06-17 11:03
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Kraków

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków: Remonty tramwajowe w Nowej Hucie i centrum
fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Obecnie prace utrzymaniowe, związane z infrastrukturą tramwajową, toczą się na węźle Lubicz-Rakowicka oraz na rondzie Mogilskim. W przygotowaniu są kolejne remonty – w ciągu Ptaszyckiego i al. Solidarności w Nowej Hucie, a także na Starowiślna oraz Kościuszki/Zwierzynieckiej.

Niedawno w Krakowie zakończono gruntowną naprawę torowiska na ul. Ujastek Mogilski (na fragmencie od węzła „Kombinat” do przystanku „Kopiec Wandy” torowisko zyskało nową podbudowę oraz szyny z podkładami). Realizacja tych prac już na początku roku pozwoli przy rozpoczęciu tych na ul. Ptaszyckiego/Jana Pawła II – umożliwić mieszkańcom komfortowy dojazd do kopca Wandy i Pleszowa. Z kolej nowe torowisko na ul. Ptaszyckiego, już po przebudowie, posłuży do zorganizowania komunikacji tramwajowej w rejon Wzgórz Krzesławickich w trakcie robót na al. Solidarności. Obecnie ekipy torowców działają na węźle Lubicz-Rakowicka oraz na rondzie Mogilskim.

Ptaszyckiego

Kraków poszukuje wykonawcy, który przebuduje torowisko tramwajowe w ciągu ul. Jana Pawła II (od placu Centralnego do Ptaszyckiego) i ul. Ptaszyckiego (do ul. Bardosa) – wraz z siecią trakcyjną, odwodnieniem i kolidującą infrastrukturą techniczną. Roboty w tym miejscu będą toczyć się przez okres 10 miesięcy od przekazania placu budowy. Na oferty miasto czeka do 28 czerwca. Nowe, przebudowane torowisko, które pojawi się już po zakończeniu prac pomoże zapewnić ruch tramwajowy do kopca Wandy, w kierunku Pleszowa lub Wzgórz Krzesławickich w trakcie kolejnej zaplanowanej inwestycji – przebudowy al. Solidarności.

Aleja Solidarności

W przypadku tej krakowskiej arterii Kraków chce przebudować torowisko na odcinku od placu Centralnego do ul. Bulwarowej. Obecnie prace są w fazie projektowej – miasto planuje, że dokumenty będą gotowe we wrześniu. Następnie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie robót, będzie to zapewne już w przyszłym roku. Dodatkowo Kraków kompletuje dokumentację, aby ogłosić przetarg na opracowanie projektu dla al. Solidarności – odcinek od Bulwarowej do granic drogi ekspresowej S7. Miasto planuje, że przetarg pojawi się w trzecim kwartale tego roku.

Starowiślna oraz Kościuszki/Zwierzyniecka

Oprócz inwestycji w Nowej Hucie miasto planuje zmodernizować dwa ważne punkty na mapie połączeń komunikacyjnych – ul. Starowiślną i Kościuszki/Zwierzyniecką . W przypadku ul. Starowiślnej – trwa kompletowanie dokumentacji aby wyłonić biuro projektowe, które pokaże ostateczne rozwiązania dla tej ulicy – ogłoszenie przetargu planowane jest w trzecim kwartale br. Jeśli chodzi o ul. Kościuszki/Zwierzyniecką – tu trwa opracowywanie dokumentacji projektowej.

– Torowisko w ulicy Kościuszki objęte jest naszym stałym nadzorem. Ostatnie zabiegi spowodowały, że w ubiegłym tygodniu wybrzuszeń nie było. Bierzemy pod uwagę wprowadzenie ograniczenia prędkości. Celem jest utrzymanie przejezdności do czasu przebudowy torowiska – mówi Janina Pokrywa, zastępca dyrektora ds. dróg w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa. Te inwestycje zapewne zmienią nieco oblicze centrum – uspokojenie ruchu jak w przypadku Krakowskiej będzie sprzyjało pieszym i rowerzystom.

Pozostałe plany

W dalszej perspektywie, w miejskich planach pojawia się przebudowa torowiska w ul. Zakopiańskiej, budowa łącznicy, która połączy ul. Nowosądecką z ul. Wielicką – spore ułatwienie dla mieszkańców Nowego Bieżanowa. A w ścisłym centrum przebudowa węzłów rozjazdów Piłsudskiego i Bagatela – realizacja tych zadań z kolei umożliwi wprowadzenie ruchu jednokierunkowego w ramach pierwszej obwodnicy miasta.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków: Cztery oferty na rozbudowę zajezdni Podgórze

Przestrzeń

Kraków: Cztery oferty na rozbudowę zajezdni Podgórze

Witold Urbanowicz 11 czerwca 2021

Kraków będzie miał premetro. Wyniki studium

Przestrzeń

Kraków będzie miał premetro. Wyniki studium

Redakcja 07 czerwca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5