Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Kraków. Rekompensata dla pasażerów z kartą miejską za darmowe dni?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-08-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Kraków. Rekompensata dla pasażerów z kartą miejską za darmowe dni?
fot.
Sąd administracyjny w Krakowie oddalił skargę mieszkańca tego miasta, który domagał się od magistratu rekompensaty za dni z darmową komunikacja miejską, wprowadzona z powodu smogu. Sędzia uznał, że sprawa ma charakter cywilnoprawny, a nie administracyjny. Nie rozstrzygnął jednak meritum.

Przypadek krakowski, który opisał pokrótce serwis lovekrakow.pl, jest kolejną odsłoną dyskusji, która toczy się od paru lat, odkąd miasta – nie tylko Kraków – zaczęły walczyć ze smogiem wprowadzając w dni z najgorszym powietrzem darmową komunikację miejską. Cel jest prosty – zachęcić kierowców, by zostawili swoje auta w garażach, a do pracy pojechali transportem publicznym.

Krakowianin uznał się jednak za pokrzywdzonego, bo sam regularnie korzysta z biletów okresowych. Wprowadzenie dnia z darmową komunikacją jest bowiem, paradoksalne, bonusem, ułatwieniem, lub w ostateczności nie ma żadnego znaczenia, dla wszystkich, z wyjątkiem… regularnych pasażerów korzystających z biletów okresowych. Oni bowiem – jak argumentował krakowianin we wniosku do prezydenta miasta – płacą za dzień darmowy. Domagał się rekompensaty za 11 listopada i 23 grudnia zeszłego roku, oraz 21 i 22 stycznia obecnego roku.

W krakowskim ratuszu wniosek odrzucono wskazując, że nie ma przepisów, które by pozwalały na podobną rekompensatę. Teraz Wojewódzki Sad Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę uznając, że dotyczy ona umowy cywilnoprawnej między pasażerem a przewoźnikiem, a nie kwestii administracyjnej i nadaje się do sądu cywilnego.

Karnet przejazdowy, wielodniowy

Ale sprawa zapewne na tym się nie skończy. Każdy z nas przecież przyzwyczaił się, że kupując jakikolwiek karnet, np. na siłownię, którą czeka tygodniowy remont, można się spodziewać, że o ten tydzień karnet zostanie przedłużony. Bilet miesięczny lub kwartalny już od lat najczęściej zmienił się w bilet 30–to lub 90–dniowy. Gdy nagle (a więc w sposób, którego pasażer nie mógł przewidzieć, kupując bilet) zdarzy się dzień z bezpłatną komunikacją, wydaje się, ze ma prawo oczekiwać, że będzie darmowy również dla niego. I albo otrzyma rekompensatę, albo termin ważności biletu okresowego zostanie przedłużony o jeden dzień.

W podobnej sytuacji dwa lata temu w Warszawie ówczesny rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk tłumaczył „Gazecie Stołecznej”, że rekompensata się nie należy. Po pierwsze, argumentował, pasażer korzystający z biletów okresowych i tak płaci za przejazdy mniej więcej o dwie trzecie mniej, niż gdyby, codziennie dojeżdżając do pracy kupował bilety jednorazowe. Po drugie komunikacja smogowa ma charakter ratunkowy (rzecznik porównał ją do akcji przeciwpowodziowej), całkowicie wyjątkowy i trudno oczekiwać rekompensaty za takie działanie. Dodał też, że ewentualnie chodzi o minimalne sumy, ok. 3 zł.

W Krakowie z biletów okresowych korzysta 180 tys. mieszkańców. W Warszawie liczba kart miejskich już dawno przekroczyła pół miliona, a z Kart Warszawiaka (czyli kart miejskich oznaczonych hologramem informujących że posiadacz płaci podatki w stolicy i przysługują mu tańsze bilety okresowe) korzysta 366 tys. pasażerów. Rzecz dotyczy więc dużej grupy.

Pasażer jak kupuje, to wie, co kupuje

W Krakowie już w marcu z propozycją, by tę sprawę uregulować na poziomie miejskim wystąpili radni dzielnicy Stare Miasto, a także osobno, w interpelacji, radny Łukasz Gibała. Proponowali, by bilety miesięczne lub kwartalne automatycznie wydłużać o dni smogowe.

W odpowiedzi na interpelację radnego Gibały prezydent Majchrowski odpowiedział: „Usługa bezpłatnej komunikacji miejskiej w czasie występowania smogu nie godzi w interesy osób posiadających bilety długookresowe. Decydując się na zakup biletu okresowego, pasażer z góry zna cenę i liczbę dni, w tym konkretny termin obowiązywania biletu, i akceptuje te warunki”.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Giżycko: Wraca bezpłatna komunikacja

Komunikacja

Giżycko: Wraca bezpłatna komunikacja

Redakcja/inf. pras. 02 marca 2023

Jeszcze w tym roku bezpłatna komunikacja miejska w Tczewie

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Giżycko: Wraca bezpłatna komunikacja

Komunikacja

Giżycko: Wraca bezpłatna komunikacja

Redakcja/inf. pras. 02 marca 2023

Jeszcze w tym roku bezpłatna komunikacja miejska w Tczewie

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5