Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kraków: Radni zdecydują o stawkach za bilety komunikacji miejskiej

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-11-17 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków: Radni zdecydują o stawkach za bilety komunikacji miejskiej
fot. UM Kraków
Podczas środowej sesji Rady Miasta Krakowa odbędzie się drugie czytanie uchwały w sprawie ustalenia nowych cen biletów komunikacji miejskiej. Jak podkreśla magistrat – radni zdecydują, czy zostanie zapewnione wystarczające finansowanie transportu zbiorowego, by mógł funkcjonować tak jak do tej pory, czy może konieczne będzie ograniczenie liczby kursów tramwajów i autobusów.

W związku z sytuacją wywołaną pandemią koronawirusa i mniejszymi wpływami z biletów, Kraków został zmuszony do zracjonalizowania stawek za bilety komunikacji miejskiej i dostosowania ich do potrzeb przewozowych. Aby transport publiczny w Krakowie wciąż funkcjonował na wysokim poziomie, wzorem innych miast, konieczne są korekty cen wszystkich rodzajów biletów.

Zarząd Transportu Publicznego przedstawił radnym propozycje, które gwarantują utrzymanie wysokiej jakości transportu zbiorowego w Krakowie. W projekcie uchwały miejska jednostka proponuje, by za bilet 20-minutowy płacić 4 zł, 60-minutowy – 6,60 zł, a 90-minutowy – 8 zł.

Zmiany dotyczyłyby również biletów okresowych. Zlikwidowane zostałyby bilety na jedną i dwie linie. Normalny bilet miesięczny na wszystkie linie bez Karty Krakowskiej kosztowałby 148 zł. Z Kartą – 96 zł. Dotychczasowa cena – 69 zł - była zdecydowanie najniższą wśród wszystkich dużych polskich miast. Jednak pandemia koronawirusa sprawiła, że miasta nie stać na utrzymanie stawki w niezmienionej formie.

Proponowana przez Zarząd Transportu Publicznego cena (96 zł) utrzymuje się na poziomie zbliżonym do stawek w Warszawie (98 zł), Łodzi (96 zł), Wrocławiu (90 zł) – w tych miastach również rozważane są podwyżki. Stawka w Gdańsku wynosi 99 zł i jest znacznie niższa niż w Poznaniu (po podwyżce ceny wynoszą 149 zł)*.

W propozycji ZTP uwzględniony został pomysł części radnych, by do taryfy wprowadzić bilet półroczny na wszystkie linie. Za taki bilet pasażerowie musieliby zapłacić 480 zł (w przeliczeniu na miesiąc koszt biletu wyniósłby 80 zł).

*dane w przeliczeniu – stan na lipiec 2020 r.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn podnosi ceny biletów. Miesięczne bez zmian

Prawo & Finanse

Olsztyn podnosi ceny biletów. Miesięczne bez zmian

Przemysław Farsewicz 29 października 2020

Toruń podnosi ceny biletów

Prawo & Finanse

Toruń podnosi ceny biletów

Redakcja 23 października 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5