Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Kraków przygotowuje się do zakupu 40 autobusów zasilanych wodorem

Dalej Wstecz
Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2021-07-07 10:51
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków przygotowuje się do zakupu 40 autobusów zasilanych wodorem
fot. MPK
Do autobusów elektrycznych i hybrydowych, którymi już teraz podróżują krakowianie, dołączą autobusy zasilane wodorem. MPK SA w Krakowie planuje zakup w sumie 40 wodorowych autobusów – 30 pojazdów o długości 12 m i 10 sztuk pojazdów przegubowych o długości 18 m. Przed ostateczną decyzją dotyczącą zakupu, krakowski przewoźnik przeprowadzi wstępne konsultacje rynkowe.

Jak informuje MPK, celem tych konsultacji będzie przede wszystkim uzyskanie informacji w zakresie precyzyjnego przygotowania postępowania przetargowego dla dostawy zeroemisyjnych autobusów wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru. Efektem konsultacji ma też być m.in. uzyskanie informacji dotyczących rozwiązań technicznych związanych z napędem wodorowym dostępnych na rynku, uwarunkowań eksploatacyjnych, użytkowych i prawnych oraz możliwości produkcyjnych zainteresowanych firm. Konsultacje mają też pomóc w oszacowaniu kosztów zamówienia 40 pojazdów zasilanych wodorem.

MPK SA planując zakup autobusów wodorowych będzie poszukiwać zewnętrznych środków finansowych, które pozwoliłyby na pokrycie części kwoty potrzebnej do ich zamówienia. Równie ważne będzie także wybudowanie w Krakowie stacji do tankowania wodoru. W tej kwestii krakowski przewoźnik współpracuje m.in. z Krakowskim Holdingiem Komunalnym, który w spalarni chce produkować czysty wodór z przetwarzalnych odpadów komunalnych.

Jak przypomina MPK SA w Krakowie, w ubiegłym roku podpisano z Krakowskim Holdingiem Komunalnym list intencyjny oraz PKN Orlen, zakładający współpracę na rzecz rozwoju zasilanych wodorem pojazdów. W ramach tej współpracy mają zostać podjęte działania związane z przygotowaniem niezbędnej infrastruktury oraz logistyki dostaw, w tym zorganizowanie miejsc tankowania autobusów zasilanych wodorem.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdzie powstaną pierwsze stacje wodorowe

Mobilność

Gdzie powstaną pierwsze stacje wodorowe

Magdalena Skłodowska 01 lipca 2021

Airbus wykorzysta A380 do testów samolotu napędzanego wodorem

Komunikacja

Airbus wykorzysta A380 do testów samolotu napędzanego wodorem

Rafał Dybiński 30 czerwca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5