Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Kraków planuje nowe trasy tramwajowe i przystanki kolejowe

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-09-09 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków planuje nowe trasy tramwajowe i przystanki kolejowe
fot. Czatowiec Krk, domena publicznaTramwaj w Krakowie
Plany inwestycyjne Krakowa obejmują budowę szeregu nowych odcinków sieci tramwajowej. Na razie trudno mówić o konkretnych datach ich otwarcia, bo miasto chce ubiegać się o środki zewnętrzne na roboty budowlane, ale póki co nie jest jasne, jakie będą możliwości aplikowania w ramach nowej perspektywy finansowej UE. Samorządowe środki posłużą także rozwojowi sieci przystanków kolejowych, na których zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Jedną z najważniejszych realizowanych obecnie inwestycji w transport zbiorowy jest trzeci etap budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju obejmujący odcinek Krowodrza Górka – Górka Narodowa (wartość prac to 451 mln zł, przewidywane zakończenie w 2023 r.). Budowana jest też Trasa Łagiewnicka pomiędzy węzłami Ruczaj i Łagiewniki, a w ramach inwestycji przygotowywane jest też nowe torowisko. Łączny koszt budowy drogi i linii tramwajowej sięga prawie 1 mld zł. Miasto współfinansuje poza tym przebudowę przystanku kolejowego Kraków-Swoszowice obejmującą m.in. stworzenie parkingu typu park and ride.

Długa lista planowanych nowych odcinków torowisk

Na razie nie jest pewne, z jakich źródeł finansowane będą nowe przedsięwzięcia zaplanowane na kolejne lata, bo wciąż nie są gotowe dokumenty opisujące unijne i krajowe programy pomocowe. Krakowski samorząd przygotowuje jednak szereg zadań, licząc m.in. na środki z Krajowego Planu Odbudowy. Zakładana jest m.in. budowa nowej linii tramwajowej Cichy Kącik – Azory. – W 2021 r. planowane jest złożenie kompletnego wniosku o wydanie decyzji środowiskowej – zapowiada Dariusz Nowak, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Do planowanego węzła Azory miałyby docierać także tory Krakowskiego Szybkiego Tramwaju wybudowane w ramach czwartego etapu przedsięwzięcia. W tym roku miasto chciałoby pozyskać ostateczną decyzję ZRID. Kolejna z nowych tras tramwajowych miałaby biec pomiędzy szpitalem na Prokocimiu a os. Rżąka. W 2022 r. ma być gotowy projekt koncepcyjny przedsięwzięcia. Obecnie jego koszt szacowany jest na ok. 200 mln zł. Na końcu trasy ma powstać pętla tramwajowa i autobusowa, obok której zbudowany zostanie parking typu park and ride.

Transport szynowy to nie tylko tramwaje

Ostatnia z przygotowywanych obecnie inwestycji tego typu to budowa odcinka Mały Płaszów – Rybitwy. Do 2024 r. zamknięty ma zostać etap przygotowawczy. Samorząd szacuje, że nowy odcinek torów będzie kosztował nieco ponad 101 mln zł. Kwota ta ma pozwolić na otwarcie trasy o długości ok. 5 km. Ma ona połączyć istniejącą pętlę Mały Płaszów z istotnym węzłem drogowym.

Niezależnie od inwestycji tramwajowych Kraków chce uczestniczyć także w budowie nowego przystanku kolejowego Kraków-Prądnik Czerwony. Roboty budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, a kilka miesięcy temu podpisana została umowa o dofinansowanie projektu. Inwestycja obejmuje także budowę parkingu typu park and ride.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław przymierza się do remontu torów do pętli Leśnica

Przestrzeń

Wrocław przymierza się do remontu torów do pętli Leśnica

Witold Urbanowicz 03 września 2021

Krakowski Kazimierz znów będzie strefą ograniczonego ruchu

Prawo & Finanse

Krakowski Kazimierz znów będzie strefą ograniczonego ruchu

Magdalena Romanowska 17 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5