Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kraków: Piesi wyjdą z podziemi przy Pl. Bohaterów Getta

Dalej Wstecz
Autor:

Dominik Lebda

Data publikacji:
2017-05-19 11:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków: Piesi wyjdą z podziemi przy Pl. Bohaterów Getta
Plac Bohaterów Gettafot. Mateusz Giełczyński, CC 3.0
Krakowski ZIKiT zlecił firmie przygotowującej zmiany w organizacji ruchu, by ta przyjrzała się możliwościom utworzenia naziemnego przejścia dla pieszych przy Pl. Bohaterów Getta. Mieszkańcy coraz częściej skarżyli się na trudności, które sprawia w tym miejscu funkcjonujące od lat przejście podziemne. 

Przejścia podziemne coraz częściej zamiast ułatwiać, paradoksalnie stają się przeszkodą dla ruchu pieszego. Już w wakacje krakowski ZIKiT może wyznaczyć naziemne przejście dla pieszych na krakowskim Podgórzu, przy Pl. Bohaterów Getta i przy przystanku komunikacji miejskiej o tej samej nazwie. Trudności, które powoduje przejście podziemne pod ul. Na Zjeździe związane m.in z niedziałającymi windami i platformami dla niepełnosprawnych, mieszkańcy i aktywiści społeczni sygnalizowali od lat. 

Przejście podziemne nie zdaje egzaminu

Krakowscy urzędnicy poinformowali, że w ramach prac nad nową organizacją ruchu drogowego, obejmującą m.in. ul. Na Zjeździe, zostanie przeprowadzona analiza utworzenia postulowanego od lat naziemnego przejścia dla pieszych. Obecne zdaje się nie odpowiadać na potrzeby mieszkańców. 

– Przejście było przebudowane kilkanaście lat temu. Wtedy wydawało się, że windy i platformy dla niepełnosprawnych rozwiązują problem jego dostępności. Dziś wiemy, że nie do końca. Platformy są awaryjne i wymagają całodobowej obsługi. Ponadto wiele sprawnych osób decyduje się na przechodzenie nielegalnie górą – co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji – powiedział Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportowej w Krakowie.

Już w wakacje?

Z najnowszych informacji wynika, że naziemne przejście dla pieszych zostanie utworzone już w wakacje. ZIKiT nie podaje konkretnego terminu uzależniając go od prac projektowych. Zgodę na nowe przejście musi wydać m.in. policja.

– Pomysły by utworzyć przejście naziemne jako alternatywę dla przejścia podziemnego pojawiały się od kilku lat. Pojawiał się też argument widoczności i dwóch pasów ruchu jakie trzeba przekroczyć. Stąd propozycja, by firma projektująca na nowo całą organizacje ruchu przyjrzała się też możliwości bezpiecznego wyznaczenia przejścia naziemnego. Nie przedstawiła nam jeszcze konkretnego rozwiązania ale mają na nie pomysł. Będzie on najpierw wstępnie opiniowany w ZIKiT później musi uzyskać zgodę np. policji i jeśli się wszystko powiedzie to zostanie wyznaczone w wakacje – powiedział Michał Pyclik.

Piesi coraz częściej domagają się „wyprowadzania” ruchu z przejść podziemnych na poziom jezdni. Kolejne propozycje mieszkańców i aktywistów dotyczą m. in. okolic krakowskiego Jubilatu, gdzie przejście podziemne zlokalizowane jest pod Alejami Zygmunta Krasińskiego, czy na skrzyżowaniu ulic: Basztowej, Lubisz, Pawiej i Westerplatte, czyli w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej "Dworzec Główny".

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Przejście przy Centralnym do przebudowy. Jest przetarg

Przestrzeń

Warszawa: Przejście przy Centralnym do przebudowy. Jest przetarg

Witold Urbanowicz 13 kwietnia 2017

Warszawa: W tym roku pasy i przejazdy rowerowe przy Centralnym

Przestrzeń

Warszawa: W tym roku pasy i przejazdy rowerowe przy Centralnym

Witold Urbanowicz 10 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5