Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Kraków: Pesa odwołuje się ws. kontraktu na tramwaje

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-11-20 16:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków: Pesa odwołuje się ws. kontraktu na tramwaje
fot. Martyn Janduła
Dzisiaj (20 listopada) minął termin, w którym Pesa mogła odwołać się od ponownego rozstrzygnięcia przetargu na dostawy do 50 tramwajów dla Krakowa. Producent postanowił skorzystać z tego prawa. – Nadal podtrzymujemy wolę realizacji kontraktu – mówi Maciej Grześkowiak, szef PR Pesy.

Jak pisaliśmy, 10 listopada MPK Kraków dokonało wyboru drugiej z kolei oferty, złożonej przez konsorcjum Solarisa i Stadlera, w przetargu na dostawy 35 tramwajów, z opcją na kolejne 15 pojazdów (więcej informacji o przetargu tutaj). Zamawiający, dokonując ponownego rozstrzygnięcia przetargu, przekonywał, że Pesa, której ofertę wybrano wcześniej, nie dopełniła wszystkich formalności niezbędnych dla podpisania umowy.

Dzisiaj mija termin, w którym Pesa może odwołać się od niekorzystnego dla niej rozstrzygnięcia przetargu. – Potwierdzam, że Pesa odwołała się do KIO od czynności wyboru innego oferenta przez MPK Kraków. Od momentu rozstrzygnięcia postępowania niezmiennie deklarowaliśmy gotowość zawarcia umowy zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z zamawiającym. Nadal podtrzymujemy wolę realizacji kontraktu – podkreśla Maciej Grześkowiak, szef PR Pesy.

Na razie zwycięskie konsorcjum firm Stadler i Solaris przedłużyło ważność swojej oferty do końca listopada. Teraz MPK Kraków z podpisaniem umowy musi poczekać co najmniej na posiedzenie Krajowej Izby Odwoławczej. Dopiero wydane przez nią orzeczenie, jeśli oczywiście będzie korzystne dla zamawiającego, otworzy formalną drogę do zawarcia umowy – bez względu na to, czy Pesa zdecyduje się iść do sądu.

Kontrowersje związane z krakowskim przetargiem ciągną się już od ponad roku. Oferty otwarto jeszcze w październiku zeszłego roku. MPK postanowiło jednak wykluczyć ofertę Pesy, wskazując jako przyczynę nienależyte wykonanie poprzedniej umowy na Krakowiaki. Pesa skutecznie odwołała się najpierw do KIO, a następnie do Sądu Okręgowego, który w czerwcu 2017 r. wskazał, że wykluczenie oferty Pesy było bezzasadne. W sierpniu więc MPK wybrało ofertę Pesy, ale w międzyczasie, zanim doszło do podpisania umowy, upłynęły ważność wadium do oferty i termin ważności samej oferty. Zamawiający, by nie dopuścić do powtórzenia całego postępowania, wezwał Pesę od podpisania umowy w dniu 10 listopada, czyli w czasie, kiedy ważność zachowywały inne oferty. Dodatkowo, powołując się na informacje o trudnej sytuacji finansowej, MPK wezwało Pesę do złożenia dodatkowych dokumentów świadczących o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu – to jest informacji banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej potwierdzającej posiadanie środków finansowych lub zdolności kredytowej w wysokości co najmniej 100 milionów złotych. Producent miał te dokumenty złożyć do 8 listopada, ale zamawiający potwierdził ich otrzymanie dopiero w następnym dniu. Ostatecznie 10 listopada do podpisania umowy między Pesą a MPK nie doszło z uwagi na niewniesienie przez producenta gwarancji finansowej.  

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5