Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kraków jako pierwszy wprowadzi Strefę Czystego Transportu?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-07-17 07:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków jako pierwszy wprowadzi Strefę Czystego Transportu?
fot. Zetpe0202, lic. GNU, CC 4.0 International
Kraków, jako pierwsze miasto w Polsce, najprawdopodobniej skorzysta z uchwalonych w tym roku przepisów i utworzy strefę czystego transportu, czyli obszar w ścisłym centrum miasta, zamknięty dla samochodów. Urzędnicy pod Wawelem będą pionierami, bo nie mają innego wyjścia. Pośrednio zmusił ich do tego wojewoda.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przedstawił radnym propozycję, by istniejącą od pół roku Strefę Ograniczonego Ruchu na krakowskim Kazimierzu zmienić w strefę, która pojawiła się w przepisach po uchwaleniu ustawy o elektromobilności. Pomysł został już zaakceptowany przez Komisję Infrastruktury w radzie miejskiej. Podoba się też wojewodzie.

SCT zamiast SOR

Skąd problem? Na początku roku wojewoda małopolski zakwestionował kilka rozwiązań, które urzędnicy wprowadzili dla regulowania ruchu. Uznał m.in., że można dla istotnych celów zamykać część ulic w mieście, ale zgodnie z prawem dla wszystkich, a nie dla niektórych kierowców. A utworzona przez miasto Strefa Ograniczonego Ruchu na Kazimierzu miała szereg wyłączeń. Miasto jest gotowe dochodzić swojej racji w sądzie, ale na razie ma czas na zlikwidowanie strefy do 18 lipca.

Żeby Kazimierz nie został rozjechany przez auta, SOR zastąpi SCT, która w istocie spełni podobne zadania. Zgodnie z ustawą teoretycznie do strefy mogą wjechać tylko samochody elektryczne, wodorowe lub z napędem na gaz. Ale wyłączone z tego zakazu są pojazdy do 3,5 tony należące do mieszkańców, a także m.in. auta służb miejskich i państwowych. Przepisy dają miastu prawo określenia innych kategorii, które będą mogły wjechać do strefy i urzędnicy ZIKiT już zapowiadają, że zrobią wyjątek m.in. dla orszaków weselnych.

Warto pamiętać, że Ministerstwo Energii już przymierza się do nowelizacji przepisów i chce pozwolić miastom na wprowadzenie przez trzy lata opłat dla zwykłych aut za wjazd do strefy. Póki co przepisy nie dają takiej możliwości i po prostu zakazują „brudnym” autom (czyli prawie wszystkim, które jeżdżą po polskich ulicach) wjazdu do ewentualnej strefy.

Kraków chce SCT potraktować pilotażowo i sprawdzić, jak funkcjonują nowe przepisy. Urzędnicy bronią zamknięcia części miasta dla samochodów również dlatego, że sami mieszkańcy wola takie rozwiązanie. Co istotne, również wojewoda podkreślał, że jest za ograniczeniem ruchu samochodowego w zabytkowych dzielnicach miasta, uważa jednak, że dotychczasowe rozwiązania są po prostu niezgodne z przepisami. Miasto uważa, że rządowy urzędnik nie ma racji.

Rowery do poprawki

Kraków planuje też kilka innych zmian w strefie. M.in. wytyczenie ciągów pieszo–rowerowych i zmianę oznaczeń dla rowerzystów, bo wojewoda zakwestionował też dopuszczenie ruchu rowerowego na niektórych chodnikach. Dla rowerzystów ma się nic nie zmienić, nowe oznaczenia mają być po prostu zgodne z żądaniem wojewody.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5