Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Kraków i Gdów. Pieniądze dla pielgrzymów, ale nie na autobus

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Grzesiczak

Data publikacji:
2015-11-02 08:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków i Gdów. Pieniądze dla pielgrzymów, ale nie na autobus
fot. Lukas 3z, domena publicznaMPK Kraków
Czy powstanie linia MPK łącząca Kraków i Gdów? Są chęci, ale brak pieniędzy. Pojawił się pomysł, by w kosztach funkcjonowania linii partycypowały gminy, przez które przebiegałaby trasa. Gdów nie ma na to pieniędzy, są potrzebne na Światowe Dni Młodzieży.

Krakowski Dziennik Polski informuje, że linia MPK z Krakowa do Gdowa zostanie otwarta dopiero w 2017 roku – a nie od 2016 roku – z powodu braku środków finansowych, które podkrakowska gmina musi wydać na współorganizację Światowych Dni Młodzieży 2016. Według Dziennika Polskiego za pustą kasę w budżecie Gdowa odpowiada trzydniowy festiwal młodych zaplanowany na Zarabiu w Gdowie w ramach Światowych Dni Młodzieży. Gmina – wedle krakowskiego dziennika – będzie musiała pokryć koszty jego organizacji.

MPK z Krakowa do Gdowa to uzupełnienie oferty prywatnych busów

W Krakowie na temat finansowania Światowych Dni Młodzieży wszystkie instytucje reagują jak byk na czerwoną płachtę. – Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że kilka miesięcy temu do Dziennika Polskiego wpłynęło pismo mieszkańca powiatu wielickiego, który zaproponował uruchomienie autobusu MPK na trasie Kraków – Gdów – Kraków. Uruchomienie linii na tej trasie byłoby z pewnością korzystne dla naszych mieszkańców, którzy dojeżdżają do pracy, szkoły, na uczelnie wyższe. Nowe połączenie byłoby uzupełnieniem oferty proponowanej obecnie przez prywatne firmy transportowe, a pasażerowie mieliby do dyspozycji dodatkowe kursy w przestronnych autobusach – mówi portalowi Transport-Publiczny.pl Zbigniew Wojas, wójt gminy Gdów.

Zainteresowanie jest, wiążących decyzji brak

Wójt Gdowa zaprzecza informacjom Dziennika Polskiego jakoby uruchomienie linii autobusowej łączącej Kraków i Gdów planowano na początek 2016 roku. - Nie było żadnych ustaleń, że autobus będzie kursował od stycznia 2016 roku. W ostatnich tygodniach prowadzone były rozmowy robocze z wójtem gminy Gdów (na terenie gminy Gdów autobus kursowałby tylko przez 2 miejscowości, a w gminie jest 29 wsi), wójtem gminy Biskupice (na terenie gminy Biskupice autobus kursowałby najprawdopodobniej przez 6 miejscowości, a w gminie jest 11 wsi), burmistrzem Wieliczki oraz przedstawicielami Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie w sprawie uruchomienia nowej linii. Wszystkie strony wyraziły zainteresowanie tym pomysłem, ale żadnych wiążących decyzji nie podjęto – twierdzi Zbigniew Wojas.

Pusta kasa – pieniądze pójdą na przyjęcie pielgrzymów

Problemem są pieniądze. – Pojawiła się propozycja, aby za finansowanie tego zadania były odpowiedzialne samorządy lokalne: gmina Gdów, gmina Biskupice, gmina Wieliczka oraz pasażerowie – tłumaczy wójt Zbigniew Wojas. Tych Gdów nie ma. Pieniądze potrzebne są gminie na sfinansowanie pobytu uczestników Światowych Dni Młodzieży. – Ze wstępnych szacunków wynika, że około 1 500 osób zostanie zakwaterowanych w domach osób prywatnych, a około 2 500 pielgrzymów w budynkach gminnych, tj. szkołach, salach gimnastycznych, świetlicach, remizach strażackich. Obecnie staramy się oszacować koszty pobytu i zastanawiamy się nad źródłami finansowania tego przedsięwzięcia. Nie mniej jednak podkreślam, że gmina Gdów na pewno nie zorganizuje ogromnego i kosztownego Festiwalu, który miałby pochłonąć z budżetu gminy 300 000 zł [jak sugeruje Dziennik Polski – ŁG] – mówi wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

Czy autobus zostanie uruchomiony w 2017 roku? - Na dzień dzisiejszy nie są podpisane żadne umowy gwarantujące uruchomienie autobusu w 2017 roku. Nie ma też sprecyzowanych kwestii związanych z finansowaniem tego przedsięwzięcia – ucina Zbigniew Wojas.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków. Przetarg na 15 autobusów unieważniony

Komunikacja

Kraków. Przetarg na 15 autobusów unieważniony

Jakub Dybalski 15 lutego 2016

Houston. Mniej linii, więcej pasażerów. Jak to możliwe?

Mobilność

Houston. Mniej linii, więcej pasażerów. Jak to możliwe?

Marcin Żywiałkowski 01 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5