Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Kraków. Dziś darmowa komunikacja miejska dla kierowców

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-01-02 09:37
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków. Dziś darmowa komunikacja miejska dla kierowców
fot. Zetpe0202, lic. GNU, CC 4.0 International
Z powodu smogu 2 stycznia w Krakowie posiadacze samochodów i osoby im towarzyszące mogą podróżować komunikacją miejską bez biletu. To jeden ze sposobów na walkę ze smogiem w stolicy Małopolski.

To już kolejny raz, gdy w Krakowie jest wprowadzana ograniczona wersja darmowej komunikacji. Ponieważ w wyniku wczorajszych pomiarów przygotowano prognozę wskazującą, że dziś znacząco zostanie przekroczony w mieście bezpieczny poziom pyłów PM10, automatycznie wprowadzono bezpłatną komunikację dla kierowców. Oznacza to, że podróżujący krakowskimi autobusami i tramwajami podczas kontroli mogą okazać swój dowód rejestracyjny. Uprawnia on do bezpłatnego przejazdu jego posiadacza, a także tyle osób ile mieści się w aucie, na które został wystawiony.

Z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania. Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, do których kursuje komunikacja MPK, a które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.

W Krakowie działa „smogowa” komunikacja w ograniczonym zakresie. Choć od zeszłego roku to dość powszechna praktyka, to miasta podzieliły się jeśli chodzi o to, kto w przypadku smogu może jeździć bez biletu. W stolicy Małopolski ulga dotyczy kierowców, bo urzędnicy uznali, że to właśnie ich trzeba zachęcić, by pozostawili auta w garażach. Np. w Warszawie, gdy jest taka potrzeba, komunikacja jest darmowa dla wszystkich, bo uznano, że z tym jest mniej kłopotów.

Miasta mają też różne standardy jeśli chodzi o to, kiedy ogłosić „smogowe” zasady komunikacji. W Krakowie ogłasza się to gdy prognoza na następny dzień zakłada, że w trzech miejskich stacjach pomiarowych stężenie pyłów PM10 średnio w ciągu dnia przekroczy 150 mikrogramów/m3. To dużo. W Polsce przyjęło się, że problem zaczyna się, gdy stężenie tej składowej smogu przekroczy 100 mikrogramów/m3. Według norm WHO nie powinno przekraczać 50 mikrogramów/m3.

Podczas wysokiego stężenia smogu. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni i ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5