Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Kowary z ofertami na remont dawnego dworca kolejowego

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2022-04-27 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kowary z ofertami na remont dawnego dworca kolejowego
mat. UM w Kowarach
Gmina Kowary prowadzi postępowanie mające pozwolić na wybór wykonawcy, który zmodernizuje dawny dworzec kolejowy i przystosuje go do nowych funkcji. W budynku ma znaleźć się centrum informacji turystycznej, a także biblioteka. Remont dworca jest dofinansowany z Polskiego Ładu.

Gmina Kowary pozyskała 4,5 miliona złotych dofinansowania, które pozwolą na remont i modernizację budynku dawnego dworca kolejowego. Fundusze zostaną przekazane w ramach pierwszej edycji funduszu inwestycji strategicznych, tzw. Polskiego Ładu. O planach samorządu wobec budynku pisaliśmy na początku grudnia zeszłego roku, a kilka dni później przedstawiliśmy pierwszą wizualizację tego, jak ma wyglądać budynek dworca po remoncie.

Samorząd zdążył już ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, a także wykonanie właściwych prac w formacie zaprojektuj i wybuduj. 26 kwietnia otwarto oferty w omawianym postępowaniu. Wpłynęła tylko jedna oferta, opiewająca na prawie 15,5 miliona złotych, autorstwa firmy Pre-Fabrykat. Nie znamy jednak budżetu zamawiającego, ponieważ nie został on opublikowany na stronie zamówienia. Dotacja z Polskiego Ładu wynosi 4,5 miliona złotych, więc samorząd musi znaleźć jeszcze 11 milionów, by wybrać ostatecznego wykonawcę. Inną opcją jest unieważnienie postępowania i jego ponowne uruchomienie.

Zadanie jest podzielone na dwie części, dotyczące osobno wykonania dokumentacji projektowej, a osobno wykonania właściwych prac budowlanych. Termin wykonania zamówienia to 30 listopada bieżącego roku w przypadku dokumentacji projektowej, a w przypadku właściwych prac budowlanych jest to 30 listopada 2023 roku. O wyborze mają zdecydować cena - 60% oraz okres gwarancji i jakości dla przedmiotu zamówienia - 40%.

W ramach prac budowlanych ma zostać wykonane wzmocnienie budynku, wykonane mają zostać stropy i schody oraz nowe, szklane patio. Remont przejdzie też elewacja, w której mają zostać uzupełnione ubytki. Cegły użyte do budowy budynku przejdą czyszczenie. Dworzec zostanie dostosowany do poruszania się osób o ograniczonej mobilności.

W środku budynku remont ma objąć skuwanie tynków, gruntowne malowanie i stworzenie nowych posadzek. Modernizację przejdzie też stolarka, czy system ogrzewania, który ma być oparty o pompę ciepła. Remont obejmie też instalację sanitarną wraz z wyposażeniem, podobnie będzie w przypadku instalacji elektrycznej.

W budynku mają pojawić się nowe meble, a także monitoring. Siedziba biblioteki ma znaleźć się w obecnej części magazynowej dworca, która w pewnym stopniu jest obecnie zawalona i będzie musiała zostać zrekonstruowana lub też rozebrana i stworzona od nowa. Całość musi być zgodna z wytycznymi konserwatorskimi, ponieważ dworzec jest już wpisany do rejestru zabytków.

Do Kowar od wielu lat nie dojeżdżają już pociągi, ale władze województwa dolnośląskiego deklarują, że chcą to zmienić.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5