Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Kostrzyn: Nieczynny peron wybudowany w czynie społecznym

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-05-20 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kostrzyn: Nieczynny peron wybudowany w czynie społecznym
fot. P. Nisiewicz, lic. CC BY-SA 4.0Stacja kolejowa w Kostrzynie
PKP Polskie Linie Kolejowe nie zamierzają rozebrać nieczynnego i zaniedbanego peronu w Kostrzynie nad Odrą, który leży w bezpośrednim sąsiedztwie tamtejszego szpitala. Teren wokół niego będzie uprzątnięty po zakończeniu robót energetycznych wykonywanych przez PKP Energetyka. Ciekawa, ale i smutna jest historia powstania przystanku: najprawdopodobniej nie został on otwarty w związku z protestami miejscowych taksówkarzy.

W Kostrzynie nad Odrą, w ciągu linii nr 273, tzw. Magistrali Nadodrzańskiej, pomiędzy stacjami Kostrzyn Towarowy a Namyślin, znajduje się nieczynny, zaniedbany peron kolejowy. Jak poinformował nas niedawno jeden z naszych Czytelników, rozpoczęły się na nim prace rozbiórkowe. Zarządca infrastruktury zapewnia jednak, że niewykorzystywany przystanek nie zniknie całkowicie z mapy miasta.

Do szpitala taksówką zamiast pociągiem

– W ostatnim czasie PKP Energetyka prowadziła w obrębie peronu prace przy układaniu nowego kabla. Została zobligowana do natychmiastowego uporządkowania terenu – powiedział nam Zbigniew Wolny z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Ciekawsza niż najnowsze dzieje wydaje się jednak nietypowa historia nigdy nieotwartego przystanku.

– Peron został zbudowany w latach 1983 – 1984 w czynie społecznym przez mieszkańców Kostrzyna – relacjonuje nasz rozmówca. – Przystanek miał skrócić podróżnym drogę do szpitala. Nie został jednak nigdy oddany do eksploatacji. Według posiadanych przez nas informacji stało się tak głównie z uwagi na ówczesne protesty kierowców taksówek – tłumaczy przedstawiciel spółki.

Peron zbudowali mieszkańcy, ale PKP nie chciało się zatrzymywać

Zbigniew Wolny podaje jednak także drugi powód nieotwarcia zbudowanego już przystanku. – Przewoźnicy nie byli zainteresowani, aby zatrzymywały się tam ich pociągi – wskazuje (przypomnijmy jednak, że mówimy tu o wydarzeniach z epoki PRL i z czasów jednolitego przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe). – Są to informacje niepotwierdzone dokumentami – zaznacza jednak nasz rozmówca.

Przypomnijmy, że w ramch czynów społecznych powstawały jednak także przystanki, których znaczenie odczuwalne jest do dziś. Najbardziej znanym z nich jest leżący w województwie opolskim przystanek o nieprzypadkowej nazwie Myśliczyn. – Nazwa wzięła się stąd, że myślą przewodnią tego przedsięwzięcia był właśnie czyn społeczny. I tutaj nastąpiło połączenie myśli i czynu, przez co twórcy ukuli nazwę Myśliczyn – tłumaczył nam dwa lata temu Bohdan Ząbek z biura prasowego PKP PLK. Historię tego niezwykłego przystanku opisywaliśmy na łamach portalu transport-publiczny.pl.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5